https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jatka78-uvedou-predstaveni-noveho-cirkusu-o-svetelnem-smogu-radiant
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jatka78 uvedou představení nového cirkusu o světelném smogu Radiant

13.3.2024 10:23 | PRAHA (ČTK)
Inscenace českého souboru Holektiv se inspiruje polským skleníkem na pěstování zeleniny, jehož záře rušila obyvatele měst až 60 kilometrů vzdálených. Ilustrační foto
Inscenace českého souboru Holektiv se inspiruje polským skleníkem na pěstování zeleniny, jehož záře rušila obyvatele měst až 60 kilometrů vzdálených. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jatka78 dnes uvedou představení nového cirkusu o světelném smogu Radiant. Inscenace českého souboru Holektiv se inspiruje polským skleníkem na pěstování zeleniny, jehož záře rušila obyvatele měst až 60 kilometrů vzdálených. Představení v režii Andrey Vykysalé a Karolíny Křížkové kombinuje fyzické divadlo, tanec, akrobacii, mluvené slovo a živou hudbu. Na vystoupení naváže krátká přednáška Hynka Medřického o světelném znečištění.
 

Inscenací s podtitulem "Záře, které neutečeš" provázejí tanečnice a akrobaté znázorňující hmyz spolu s herečkou Antonií Rašilovovou. Účinkovat budou Šárka Říhová a Aneta Bočková ze souboru Cirk La Putyka, Sára Stoulilová z Losers Cirque Company a Vítězslav Ramba, hudební složku obstará skupina Himalayan Dalai Lama. Všichni účinkující vytvářejí příběh na hranici absurdity inspirovaný hmyzí říší.

"Světelné znečištění způsobuje nenapravitelné škody na přírodě i na zdraví lidí. Zářící skleník jako symbol toho, co jsme vytvořili, abychom toho hodně ztratili. Něco zraje, ale mnohem víc umírá. Tik ťak, ještě nám přece jen zbývá trochu času!," uvádejí tvůrci k představení, které se do prostoru Jatka78 vrátí téměř po pěti měsících. Premiéru měla inscenace loni 1. listopadu s jednou reprízou 2. listopadu.

Hru inspiroval polský skleník společnosti Citronex o rozloze deseti hektarů u česko-polské hranice, kde se pěstují rajčata a okurky. V roce 2015 bylo světlo ze skleníku vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Podle měření svítil v noci podobně jako stotisícový Liberec. Přemíra světla z Polska ohrožovala i Jizerskou oblast tmavé oblohy, která byla v Libereckém kraji vyhlášena v roce 2009 jako první v Evropě. Majitel do skleníku po stížnostech nainstaloval rolety.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist