https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jednani-o-klimatu-od-stockholmu-pres-kjoto-a-dauha-k-parizi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jednání o klimatu: od Stockholmu přes Kjóto a Dauhá k Paříži

29.11.2015 02:40 | PRAHA/PAŘÍŽ (ČTK)
Neúspěchem skončila ekologická konference v Kodani. Státníci se pouze shodli na právně nezávazné dohodě o ochraně ovzduší
Neúspěchem skončila ekologická konference v Kodani. Státníci se pouze shodli na právně nezávazné dohodě o ochraně ovzduší
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výběr milníků vyjednávání o klimatických změnách.
 

1972 - OSN svolala do Stockholmu první konferenci, která se věnovala ochraně životního prostředí v celosvětovém měřítku.

1979 - Problematika změn klimatu a vliv lidské činnosti na tyto změny byly tématem vědecké diskuze na první Světové konferenci o klimatu, která se konala v únoru 1979 v Ženevě.

1988 - Světová meteorologická organizace (WMO) a Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) založily Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), což je vědecký orgán zaměřený na výzkum změn klimatu a odhadnutí vlivu lidské činnosti na životní prostředí. V roce 2007 obdržel společně s bývalým americkým viceprezidentem Albertem Gorem Nobelovu cenu za mír za boj proti globálnímu oteplování.

1990 - IPCC vydal svou první zprávu, ve které varoval před vlivem lidské činnosti na globální oteplování.

1992 - Na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Riu de Janeiro, která do dějin vstoupila jako Summit Země, byla přijata Rámcová konvence OSN o změnách klimatu (UNFCCC) (v platnost vstoupila v roce 1994), která vyzvala země světa k dobrovolnému snižování emisí skleníkových plynů. Od roku 1995, kdy konferenci hostil Berlín, se konají pravidelné konference smluvních stran.

1997 - Zástupci 159 zemí se 11. prosince 1997 v japonském Kjótu dohodli na takzvaném Kjótském protokolu k UNFCCC, podle kterého měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990.

2005 - Kjótský protokol vstoupil v platnost poté, co ho v roce 2004 ratifikovalo Rusko.

2007 - Výstupem další klimatická konference OSN, která se konala na Bali, byla takzvaná cestovní mapa z Bali. Ta stanovila "jízdní řád" jednání, který měl vést k přijetí nástupce Kjótského protokolu.

2009 - Neúspěchem skončila další ekologická konference v Kodani. Státníci se pouze shodli na právně nezávazné dohodě o ochraně ovzduší. Text nestanovil žádné limity pro omezení vypouštění skleníkových plynů. Pro všechny země by ale mělo platit to, že růst teploty na planetě nemá překročit dva stupně ve srovnání s předindustriální érou. Podle dohody také rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami finanční příspěvek v řádu desítek miliard dolarů, který by měl do roku 2020 vystoupat až na ročních 100 miliard dolarů.

2010 - Na další konferenci v mexickém Cancúnu byla schválena kompromisní dohoda o klimatu. Dohoda nechala otevřenou otázku prodloužení platnosti Kjótského protokolu a místo otázek omezení produkce skleníkových plynů se soustředila spíše na dílčí problémy a rámec pro vyjednávání. Její součástí bylo zřízení "zeleného fondu" pro rozvojové země.

2011 - Na konferenci v jihoafrickém Durbanu se delegáti dohodli na prodloužení Kjótského protokolu o nejméně pět let a na tom, že začnou pracovat na nové smlouvě o kontrole emisí skleníkových plynů. Po konferenci oznámila Kanada, že odstupuje od Kjótského protokolu. Rozhodnutí zdůvodnil tvrzením, že protokol, v jehož rámci Ottawě hrozily sankce ve výši asi 13,6 miliardy dolarů, "nefunguje".

2012 - Zlomem se stala konference o změnách klimatu v Dauhá, kde byla platnost Kjótského protokolu prodloužena do roku 2020. Cílem takzvaného Kjótského protokolu II je do tohoto roku snížit celosvětové emise skleníkových plynů nejméně o 18 procent v porovnání s rokem 1990.

2014 - IPCC ve své páté zprávě uvedl, že země se do roku 2100 oteplí o 0,3 až 4,8 stupně Celsia, hladina světového oceánu má vzrůst o 26 až 82 centimetrů. Klimatologové rovněž své dlouho očekávané zprávě zvýšili pravděpodobnost lidské odpovědnosti za změnu klimatu na 95 procent. Poslední odhad z roku 2007 hovořil o 90 procentech. Zásadní je podle zprávy především používání fosilních paliv, v jehož důsledku se do atmosféry dostává velké množství oxidu uhličitého a dalších plynů způsobujících oteplování planety.

2015 - Nová klimatická dohoda, která by měla vzejít z pařížské konference zvané COP 21, by měla nahradit Kjótský protokol, který se například na Čínu, Indii a další rozvíjející se země nevztahoval a nepodepsaly jej ani Spojené státy. Má mít výrazně širší dopad. Základním cílem je, že globální oteplování by nemělo překročit dva stupně Celsia oproti průměrné teplotě v předindustriální době.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist