https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeskynar-v-moravskem-krasu-je-stale-co-objevovat-bila-mista-jsou
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou

20.4.2025 01:07 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | BíláVrána / Wikimeda Commons
V Moravském krasu je podle speleologa Michala Šenkýře stále co objevovat. Bílá místa jsou podle něj například v lokalitě zvané Chobot poblíž Vilémovic. Podle jeskyňáře by se dalo očekávat, že oblast může ještě skrývat až kilometry neobjevených chodeb. Šenkýř to řekl ČTK. V Moravském krasu je pětice běžně přístupných jeskyní, v sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka.
 
Podle Šenkýře ze Základní speleologické organizace 6-20 Moravský kras České speleologické společnosti je toho v Moravském krasu stále hodně k objevování. "Máme například obrovské bílé místo mezi Ostrovem u Macochy a spodním výtokem Punkvy. Jde o celý Chobot," uvedl jeskyňář. Řekl, že možné neobjevené prostory ale budou nejspíš pod vodou, takže se tam lze těžko dostat. "Mohou tam být dohromady klidně i řádově kilometry chodeb. Těžko ale říct, jestli se tam někdo někdy podívá, vzhledem k tomu, že je to nejspíš zaplavené," uvedl speleolog.

Jeho speleologická skupina už udělala několik objevů, na kontě má například jeskyni Matalovu Vymodlenou s bohatou krápníkovou výzdobou, která leží v Hradském žlebu, nebo menší Elfí domeček, který je právě v lokalitě Chobotu. Před pár lety se ze Skleněných dómů, což je část Punkevních jeskyní, malou chodbou prokopali i do chodby vedoucí do dalších prostor. "V posledním období jsme pracovali například v dolních patrech Matalovy Vymodlené, kde jsme rozšiřovali průstup do Gregorova dómu. Očekáváme, že za ním by také mohlo něco být," uvedl Šenkýř.

Jeskyňáři se průzkumu věnují ve svém volném čase, práce jdou tudíž pomalu. Aktuálně je ale zaměstnává jiná činnost. Vzhledem k tomu, že pracovníci v Punkevních jeskyních opravují elektroinstalaci, kterou poškodily povodně loni v září, a museli kvůli tomu museli snížit hladinu podzemní řeky, jeskyňáři mapují takzvané komíny. Do nich by se jinak nedostali. Jsou totiž nad hlavami turistů, kteří se jeskyní za běžného stavu plaví na lodích. Lodě jsou ale nyní na suchu.

"Běžně se do těch komínů nedá dostat. Když tam teď není voda, jde to. Dopřesňujeme mapy komínů. Některé nebyly ani značené, tak jsme je zmapovali. V jednom jsme našli i propojku do druhého, která v mapách nebyla. Těch komínů je do deseti," uvedl speleolog.

V krasu je přes 1100 jeskyní. Pět z nich je běžně přístupných, z nich nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kam ročně v posledních letech zavítá kolem 200.000 lidí. V sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka, do ní loni zavítalo asi 32.000 lidí. Kromě pětice běžně přístupných jeskyní ale mohou lidé v krasu po dohodě navštívit i několik dalších, neupravených jeskyní.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist