Jeskyňář: V Moravském krasu je stále co objevovat, bílá místa jsou

Jeho speleologická skupina už udělala několik objevů, na kontě má například jeskyni Matalovu Vymodlenou s bohatou krápníkovou výzdobou, která leží v Hradském žlebu, nebo menší Elfí domeček, který je právě v lokalitě Chobotu. Před pár lety se ze Skleněných dómů, což je část Punkevních jeskyní, malou chodbou prokopali i do chodby vedoucí do dalších prostor. "V posledním období jsme pracovali například v dolních patrech Matalovy Vymodlené, kde jsme rozšiřovali průstup do Gregorova dómu. Očekáváme, že za ním by také mohlo něco být," uvedl Šenkýř.
Jeskyňáři se průzkumu věnují ve svém volném čase, práce jdou tudíž pomalu. Aktuálně je ale zaměstnává jiná činnost. Vzhledem k tomu, že pracovníci v Punkevních jeskyních opravují elektroinstalaci, kterou poškodily povodně loni v září, a museli kvůli tomu museli snížit hladinu podzemní řeky, jeskyňáři mapují takzvané komíny. Do nich by se jinak nedostali. Jsou totiž nad hlavami turistů, kteří se jeskyní za běžného stavu plaví na lodích. Lodě jsou ale nyní na suchu.
"Běžně se do těch komínů nedá dostat. Když tam teď není voda, jde to. Dopřesňujeme mapy komínů. Některé nebyly ani značené, tak jsme je zmapovali. V jednom jsme našli i propojku do druhého, která v mapách nebyla. Těch komínů je do deseti," uvedl speleolog.
V krasu je přes 1100 jeskyní. Pět z nich je běžně přístupných, z nich nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kam ročně v posledních letech zavítá kolem 200.000 lidí. V sobotu to bude 100 let od otevření jeskyně Balcarka, do ní loni zavítalo asi 32.000 lidí. Kromě pětice běžně přístupných jeskyní ale mohou lidé v krasu po dohodě navštívit i několik dalších, neupravených jeskyní.
reklama