https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jeskyne-balcarka-ma-stale-potencial-dalsich-objevu-mini-jeji-vedouci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jeskyně Balcarka má stále potenciál dalších objevů, míní její vedoucí

1.7.2023 19:25 | BRNO (ČTK)
Jeskyně Balcarka. / Jeskyně Balcarka se nachází v malebném krasovém žlebu nedaleko obce Ostrov u Macochy. Podzemní bludiště chodeb, puklin a dómů je vytvořeno ve dvou patrech. Vstupní portál jeskyně je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou.
Jeskyně Balcarka. / Jeskyně Balcarka se nachází v malebném krasovém žlebu nedaleko obce Ostrov u Macochy. Podzemní bludiště chodeb, puklin a dómů je vytvořeno ve dvou patrech. Vstupní portál jeskyně je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou.
Foto | Prazak / Wikimedia Commons
Jeskyně Balcarka v Moravském krasu má stejně jako jiné jeskyně stále potenciál dalších objevů, míní její vedoucí Eva Hebelková ze správy jeskyní. Aktivní výzkum se však v jeskyni neprovádí a v blízké době se s ním ani nepočítá. Hebelková to řekla ČTK k příležitosti 100. výročí objevení jeskyně. Poprvé do jeskyně vstoupil 16. června 1923 zemědělec a poslanec z nedalekého Ostrova u Macochy Josef Šamalík, který tak navázal na předešlé průzkumy místních lidí. Balcarku ročně navštíví desetitisíce lidí.
 

"Žádná jeskyně není uzavřená tak, aby se tam nedaly najít další prostory, ale v Balcarce se už neprovádí aktivní průzkum a ani se s ním nepočítá," řekla vedoucí. Potenciál dalších objevů podle ní stále existuje. Ví se podle ní například o propojení Velkého dómu Balcarky do Zahradních jeskyní, které jsou poblíž směrem k obci. Zkoumal jej podle Hebelkové už právě Šamalík. Propojení ale není zadokumentované, natož zpřístupněné. V blízkém okruhu Balcarky jsou také jiné jeskyně či takzvané závrty, které jsou typické pro krasové oblasti, v podstatě jde o propady v zemi.

Šamalík před 100 lety vstoupil konkrétně do dómu, který dostal jméno Popeluška podle typického šedého zabarvení vápencové výzdoby. "Právě zde se nachází symbol jeskyně, který se objevuje i v jejím znaku – stalaktit Handžár – krápníkový útvar ve tvaru zahnuté turecké šavle," uvedla Hebelková.

Objev Popelušky zahájil další speleologický výzkum Balcarovy skály. S nástupem zimy si Šamalík všiml roztátého sněhu v malém závrtu na vrcholu skály. Po uvolnění ucpávky se mu podařilo proniknout do dalších prostor. Postupně objevil Wilsonovy rotundy, dóm Zkázy a Fochův dóm. Místo pak začal upravovat a zpřístupňovat pro budoucí návštěvníky. Za pomoci Akciové společnosti Moravský kras, která Balcarku převzala do správy, pak byla jeskyně na Velikonoční neděli 1925 "odevzdána veřejnosti". Následovaly ještě další objevy, například na začátku roku 1935 objevil Šamalík krásně zdobené prostory, dnešní Galerii a Přírodní chodbu, i ty byly zpřístupněny veřejnosti.

Prohlídková trasa prošla obnovou v 50. letech 20. století, kompletní opravou v letech 2007 až 2009. Hebelková uvedla, že teď se žádná další investice neplánuje, oprava byla podle ní dostatečná. Provádějí se jen běžné provozní opravy.

Jeskyni před covidem ročně navštěvovalo na 40 000 lidí, po pandemii se návštěvnost zatím nedostala na předchozí úroveň. Loni jeskyni podle Hebelkové navštívilo asi 27 000 lidí, letos očekává kolem 30 000.

V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha. Kromě Punkevní jeskyně jsou běžně přístupné i Kateřinská jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Výpustek a Balcarka. Lidé v krasu mohou po dohodě navštívit i několik dalších neupravených jeskyní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist