https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jesterky-jsou-podle-noveho-objevu-zrejme-o-miliony-let-starsi-nez-se-myslelo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ještěrky jsou podle nového objevu zřejmě o miliony let starší, než se myslelo

17.12.2022 02:30 | LONDÝN (ČTK)
Odborníci z Bristolské univerzity pořídili CT snímky zkamenělých pozůstatků plaza, který ležel desítky let ve skříni Přírodovědného muzea v Londýně. Ukázaly, že je blízkým příbuzným dnešních ještěrek.
Odborníci z Bristolské univerzity pořídili CT snímky zkamenělých pozůstatků plaza, který ležel desítky let ve skříni Přírodovědného muzea v Londýně. Ukázaly, že je blízkým příbuzným dnešních ještěrek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ještěrky jsou pravděpodobně o 35 milionů let starší, než vědci dosud předpokládali. Naznačuje to nový objev, o kterém informoval server BBC News. Odborníci z Bristolské univerzity pořídili CT snímky zkamenělých pozůstatků plaza, který ležel desítky let ve skříni Přírodovědného muzea v Londýně. Ukázaly, že je blízkým příbuzným dnešních ještěrek.
 

Vědci předpokládali, že ještěrky pocházejí z pozdějšího období jury. Nové nálezy ale ukazují, že žili už v období pozdního triasu, tedy před 237 až 201 miliony let. Objev tak ovlivní všechny odhady o jejich původu i o rychlosti jejich evoluce.

Zkamenělý plaz byl nalezen ve skladišti ve sbírce z 50. let 20. století, jejíž součástí byly i exempláře z lomu poblíž Tortworthu v anglickém hrabství South Gloucestershire. Podle vedoucího výzkumu Davida Whitesidea se tato zkamenělina pravděpodobně stane jednou z nejdůležitějších fosilií nalezených za několik posledních desetiletí.

Tým svůj objev pojmenoval Cryptovaranoides microlanius, druhá část jména přitom znamená "malý řezník". Název odkazuje na čelisti prastarého plaza, které jsou plné ostrých řezáků.

Whiteside si exempláře poprvé všiml ve skříni plné zkamenělin. "Byla to docela běžná fosilie plaza považovaného za blízkého příbuzného hatérie novozélandské, která je jediným přeživším ze skupiny Rhynchocephalia, jež se oddělila od šupinatých před více než 240 miliony let," uvedl. "Jak jsme pokračovali ve zkoumání exempláře, byli jsme stále více přesvědčeni, že má ve skutečnosti blíže k dnešním ještěrům než k hatériím," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist