https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlavska-zoo-poridi-nove-druhy-akce-zdrzuji-penize-blokovane-ve-sberbank
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlavská zoo pořídí nové druhy, akce zdržují peníze blokované ve Sberbank

16.2.2023 00:56 | JIHLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jihlavská zoologická zahrada se letos chystá rozšířit chov o další druhy zvířat. Přivést by chtěla pár kočkodanů Rolowayových, kteří patří mezi kriticky ohrožené druhy, i malé antilopy chocholatky modré. Některé zamýšlené akce budou záviset na tom, jestli zoo dostane peníze, které má blokované ve Sberbank CZ. Jde například o vytvoření nové expozice pro vřešťany, řekl ředitel zoo Jan Vašák. Uvedl, že ve Sberbank zahradě zůstalo 14,5 milionu korun.
 

Ukončit se zoo naopak brzo chystá chov tuleňů, jimž se v Jihlavě nedařilo. Odchytit se chovatelům také zatím nepovedlo samici rysa ostrovida, která utekla před Vánoci.

Jihlavskou zoo loni navštívilo rekordních 353 600 lidí. Podle Vašáka to byl úspěšný rok i v odchovu zvířat. "To, že nám uvízly peníze ve Sberbank, nám ale trochu svázalo ruce a některé větší plánované investice jsme museli pozastavit," uvedl. Díky vysoké návštěvnosti se v zahradě podařilo udělat menší opravy a dokončit výběh pro antilopy chocholatky modré, který stál skoro dva miliony korun.

Tento druh antilop se podle ředitele chová málo, v Evropě ho má jen pět zahrad. Chov podle něj není snadný, protože jde o lekavá zvířata.

Nejočekávanějším novým druhem jsou afričtí primáti kočkodani Rolowayovi. "U tohoto druhu je poměrně velké riziko, že o něj v přírodě přijdeme. Jsou to přesně ty druhy, kterým, za mě, by se zoologické zahrady měly věnovat," řekl Vašák. Dodal, že v evropských zoologických zahradách jsou těchto kočkodanů jen desítky. Pár určený pro Jihlavu je teď v Tierparku Berlín. Příprava expozice bude stát přibližně dva miliony korun.

Stejné náklady zoo předpokládá u naplánované expozice pro vřešťany. Zahájení těchto prací bude záviset na tom, kdy přijdou peníze ze Sberbank, stejně jako osazení úpravny vody. Zahradě by umožnila odebírat vodu ze sousední řeky, čímž by jí náklady na odebíranou vodu podle ředitele klesly asi o 60 procent.

Zoologická zahrada je příspěvkovou organizací města. Chová přes 270 druhů exotických zvířat, jejich počet v součtu převyšuje 1000 kusů. Zaměřuje se na chov primátů, šelem, koček a plazů. Náklady na provoz zoo se loni přiblížily k 70 milionům korun. Na vstupném se vybralo 38,5 milionu korun, od města zoo dostala příspěvek 21,2 milionu korun, čerpala i různé dotace. Celkové výnosy nakonec převýšily náklady o osm milionů korun. Zahrada zaměstnává přes 50 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist