https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jurecka-na-nejlepsi-pude-se-nesmi-stavet-centra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jurečka: Na nejlepší půdě se nesmí stavět centra

18.6.2020 11:29 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Böda
KDU-ČSL chce více chránit půdní fond, aby nebylo možné na nejlepší půdě stavět logistická či nákupní centra, ale pouze stavby ve veřejném zájmu, jako jsou například vysokorychlostní tratě. Na tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k problematice sucha to řekl předseda lidovců Marian Jurečka. Podá také návrh, aby meliorační soustavy byly do pěti let zmapovány a zaneseny do katastru nemovitostí.
 

"Jasně říkáme, že na nejlepší zemědělské půdě nebude možné stavět logistická centra, nákupní centra, průmyslové zóny. Bude možné využít půdu pouze pro stavby ve veřejném zájmu, které není možné vést jinudy, například vysokorychlostní trať," řekl Jurečka.

Další návrh lidoveckého předsedy se týká meliorace. Soustavy by podle něj měly být zaneseny do katastru nemovitostí. "Chceme, aby meliorace byly zmapovány a aby byly buďto zaslepeny, zrušeny, nebo využívány tak, aby neodváděly zbytečně vodu z půdy pryč," poznamenal. O věc by se podle něj měl starat Státní pozemkový úřad, aby nebyla k finanční tíži vlastníků půdy.

"Musíme si uvědomit, že v České republice máme 1,2 milionu hektarů půdy, která je meliorovaná. Půdy, ve které jsou trubky a když prší, následně voda trubkami odtéká do potoků, řek a odtéká z České republiky," uvedl Jurečka.

Připomněl také, že KDU-ČSL loni navrhovala ústavní ochranu vody a půdy, vláda ale její návrh odmítla. Lidovci sepsali petici a posbírali více než 20.000 podpisů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

18.6.2020 17:35
Politický tlachal Jurečka. Nesmysly o melioracích už snad ani nemá cenu komentovat. Bych rád viděl toho, kdo to bude celorepublikově zaměřovat a hlavně realizovat ty jeho nápady.A tohleto vemeno bylo ministrem zemědělství.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.6.2020 18:46
Jako ministr měl řadu šancí něco změnit , nemá na to !
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

18.7.2020 22:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale nebyl sám ! Od roku 1990 bylo na ministerských postech "politiků" s růzým stupněm vzdělání a kvalifikace mnoho. Co za svého ministrování udělali Pilip, Klaus,Kalousek, Zeman, a ještě ti jež zachranoval azyl v Bruseli. Politika je dobrým zdrojem peněz bez strachu z trestu. Ani, Rath, Ondráček, Jirmanová se trestu bát nemusí, jsou nedotknutelní, a za své činy se zodpovídat nemusí. Nemusí se zodpovídat profesoři zemědělských a lesnických škol za to co generace naučili/nenaučili. Přitom praxe byla postavena na zkušenostech generací majitelů panství od doby Habsburků a Rakouska Uherska s komunistickou nálepkou rvhp. V době rakouskouherské monarchie zde byly podnikatelé jež v českomoravské kotlině dokázali vyrábět zemědělské nářadí a stroje pro sedláky a statkáře. Po roce 1990 je české zemědělství odkázáno na zahraniční výrobky at strojové tak chemické. Čechům a moravanům v této branži nic nepatří, a nový batové,okrouhlíci a štorci se nerodí i přes to, že získat papír o odsezení čvut a uk není takový problém. Pokud by se nějakým omylem do strakovky nebo Hradu dostal nějaký ekolog tak ho politická m..... tak zpracuje, že bude prosazovat Bayer a ostatní výrobky podobně jako se to děje na agroportálu, kde také sedí vzdělanci se zemědělským vzděláním a zkušenostmi jako jsou na ekolistu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.6.2020 19:01
Pánové, oba dva, se zřejmě chystají prodat pole aby měli u nosu super - či hyper market? Nebo jen ryjí do konkurence?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.6.2020 19:52 Reaguje na Jiří Daneš
To není konkurence, ten chlap tomu skutečně nerozumí.Anebo rozumí jinak než je třeba.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

27.8.2020 14:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Rozumí tomu tak, že když bude prosazovat takový záměr, získá větší koaliční ( rozuměj vyděračský ) potenciál. Ten pán si dělá popularitu na svých nesplněných úkolech vedoucího pracovníka který to měl v gesci. Je to smutné ( a dotváří to dojem z výsledku ). <rl>
Odpovědět
ig

18.6.2020 20:59
Správně umístěné logistické centrum nebo vhodně postavený supermarket ušetří v důsledku možná víc paliva než nějaká železná dráha :-) By mě zajímalo, jak by se tvářili na nějaký výpočet, dokazující že to je ve veřejném zájmu :D
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

18.6.2020 22:15
Takže Jurečka by chtěl diktovat majitelům půdy, co s ní mohou, nebo nemohou dělat. A já jsem myslel, že je to lidovec.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

27.8.2020 14:55 Reaguje na Jan Olejníček
Právě, že je to lidovec. To mnohé vysvětluje. <rl>
Odpovědět
MH

Miroslav Hruška

21.7.2020 13:19
Tato pohádka je už nejméně 20 let stará. Tak dlouho už se o tom mluví, tak dlouho už to má vláda, ministerstva, kraje ve svých Programových prohlášeních a dvacet nebo více let se staví na zelené louce a na orné půdě. Za tu dobu zmizelo údajně 300 000 hektarů orné půdy. Nejnovější stavba má vzniknout v obci Soběhrdy pro skladový areál. Jenom tři haly mají mít rozlohu 26 899 m2, a k tomu další pomocné stavby ( vrátnice, úpravny vody manipulační plochy atd) . Pokud je mi známo, tak u Soběhrd žádný Brownfield není. Další díly té páně Jurečkovi pohádky budou zcela jistě následovat
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist