https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-vyhynuti-jeskynnich-medvedu-vedla-podle-analyzy-asi-prisna-veganska-strava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K vyhynutí jeskynních medvědů vedla podle analýzy asi přísná veganská strava

29.8.2016 10:22 | BRUSEL (ČTK)
Medvěd jeskynní se vyskytoval od území dnešního severního Španělska po Ural a dorůstal délky až 3,5 metru a výšky 1,7 metru, takže byl větší než jeho současní příbuzní
Medvěd jeskynní se vyskytoval od území dnešního severního Španělska po Ural a dorůstal délky až 3,5 metru a výšky 1,7 metru, takže byl větší než jeho současní příbuzní
Evropští jeskynní medvědi, kteří obývali většinu kontinentu během pleistocénu, pravděpodobně vyhynuli kvůli své striktně veganské stravě. Zjistili to vědci, kteří analyzovali kosti jeskynních medvědů nalezené v jeskyni Goyet v Belgii.
 

Analýza zbytků kolagenu v kostech odhalila, že tito kdysi hojně se vyskytující medvědi byli skoro stejně vybíraví, pokud šlo o stravu, jako je panda velká. Jejich potrava omezená na rostliny byla velmi limitovaná. Naopak medvěd hnědý, obývající v současnosti Evropu i ČR, je všežravec.

A právě strava medvědů vedla k jejich záhubě zhruba před 25 000 lety, kdy začal být nedostatek potravy kvůli poslední době ledové, uvádějí vědci ve studii zveřejněné v časopise Journal of Quaternary Science.

Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus) žil v Evropě před asi 400 000 lety. Vyskytoval se od území dnešního severního Španělska po Ural a dorůstal délky až 3,5 metru a výšky 1,7 metru, takže byl větší než jeho současní příbuzní.

Tito medvědi nežili v jeskyních, jak naznačuje jejich název, ale využívali je k zimnímu spánku. V jeskyních se také našla většina jejich zachovalých kosterních pozůstatků - v České republice například v jeskyni Sloupsko-šošůvské, v jeskyni Pod hradem, v jeskyni Výpustek či jeskyni Medvědí na Stránské skále.

Tým vědců z Japonska, Kanady, Belgie a Německa analyzoval aminokyseliny v zachovaném kolagenu, který tvoří pojivovou tkáň v těle. Izotopické složení kolagenu ukázalo, že tito medvědi byli vegani.

Tento výzkum se snaží ukončit spor kolem vyhynutí jeskynních medvědů; někteří vědci například přišli s domněnkou, že na vyhynutí jeskynních medvědů měl podíl jejich lov člověkem, anebo změna teploty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist