https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kapru-v-rybnicich-ubyva-pribylo-cejnu-a-strevli?add_disc=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Kaprů v rybnících ubývá, přibylo cejnů a střevlí

8.11.2003 | PRAHA | Právo
Výlovy v klíčových rybnících pozvolna končí a rybáři krčí rameny. Ryba je sice dobrá, ale proti loňsku jí ubylo, zvláště kaprů. Někde až o třetinu. Povodně navíc zaplevelily rybníky rybím smetím, jako jsou třeba cejni či střevle, dodávají baštýři.
 
"Povodeň nám z rybníků vypláchla hlavně dravce, kteří šli s velkou vodu jako první. Pryč jsou ale i kapři. Například při úterním výlovu 67hektarového Myslívského rybníka, který byl postižen loňskou povodní, jsme zjistili, že chybí odhadem 200 metráků ryb, což je čtvrtina z celkového výnosu," řekl ředitel Klatovského rybářství Jaroslav Průcha s tím, že i jim dělají plevelné ryby čím dál větší vrásky.
"Hlavně střevle východní, která se k nám dostala ze Slovenska, ujídá potravu kaprům. Nemá ve vodě přirozeného nepřítele, protože dravé ryby ji nežerou. Její maso je totiž hořké," dodal Průcha.
Kaprům ujídají potravu i cejni, kteří se rovněž přemnožili, zvláště na jihu Čech. Citelně se tento problém projevil například při výlovu Bezdreva, třetího největšího rybníka v České republice.

Povodně vypláchly rybníky

"Bezdrev má velké povodí a povodně do něho přinesly množství plevelných ryb z rybníků a potoků nad ním. Naopak značně snížily stav kaprů, které odplavily do povodí pod rybníkem. Za normálních okolností by cejn neměl pro nadměrnou reprodukci prostor. Záplavy však obsádky promíchaly a změnil se tak poměr mezi chovnou a plevelnou rybou," konstatoval ředitel společnosti Rybníkářství Hluboká Vladimír Kaiser. Jak dodal, z Bezdreva rybáři vylovili několik set metráků plevelné ryby.
Další problém způsobili cejni paradoxně i dravcům, například candátům. Plevelné ryby totiž spotřebovávaly nadměrné množství planktonu, který přirozeně vytřená násada dravců potřebuje ke svému vývoji. "Plevel proto musí z rybníků ven," zdůraznil Kaiser.
I pro tyto ryby ale mají rybáři uplatnění. Cejni, o které je nejmenší zájem, slouží k zarybnění sportovních revírů, tedy řek a přehrad, menší kusy pak končí třeba jako krmivo v zoologických zahradách.

Ceny se zatím drží

Značný úbytek kaprů zaznamenali i třeboňští rybáři. Podle jejich ředitele Jana Hůdy se na výnosech projevilo i letošní sucho. "Obecně bych letošní rok hodnotil jako průměrný," řekl Hůda.
Vodní obři u Třeboně, Rožmberk a Svět, se letos nelovili. Ale i tak ostatní známé rybníky vydaly stovky tun ryb, které skončí na vánočním trhu. Zatím rybáři příliš o jejich zdražení neuvažují. "Se zvyšováním cen vánočních ryb nepočítáme," potvrdil Právu jednatel společnosti Rybářství Litomyšl Oldřich Holcman. Na sádkách v Hluboké i v Třeboni nyní stojí jeden kilogram živého kapra první jakosti (do 2,5 kg) 58 korun a kilogram výběrového 68 korun.
reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist