https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kaskada-prehrazek-brani-vysychani-raseliniste-v-jizerskych-horach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kaskáda přehrážek brání vysychání rašeliniště v Jizerských horách

24.10.2017 06:01 | LIBEREC (ČTK)
Rašeliniště rozkládající se na Nové Louce na obou březích Blatného potoka se zdá být zachráněno.
Rašeliniště rozkládající se na Nové Louce na obou březích Blatného potoka se zdá být zachráněno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vysychání rašeliniště na Nové Louce v Jizerských horách začala bránit kaskáda 380 dřevěných přehrážek. Zadržují vodu na bezmála šesti hektarech. Informoval ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu prostředí Ondřej Petrovský. Nadace na dvoumilionovém projektu spolupracovala s Jizersko-ještědským horským spolkem (JJHS). Většina nákladů se hradila z evropské dotace.
 

Díky projektu už není cenný přírodní biotop podle Petrovského ohrožený zánikem. "Podařilo se zastavit proces zarůstání rašeliniště nepůvodní vegetací, posílit populace chráněných rostlin a zajistit větší retenci vody v krajině," uvedl.

Rašeliniště se nachází na obou březích Blatného potoka. K jeho odvodnění a následnému snížení hladiny spodní vody došlo v 19. století. Za následek to mělo postupný rozklad rašelinné hmoty za přístupu kyslíku. "V důsledku tohoto rozkladu a většího kolísání hladiny podzemní vody docházelo k uvolňování živin a jejich vyplavování ze spodních vrstev rašeliny. Území pak začalo zarůstat smrkem a dalšími dřevinami, které proces vysychání urychlovaly," uvedl ředitel nadace.

S návrhem řešení přišel spolek, který se problémem vysychání rašelinišť v Jizerských horách zabývá dlouhodobě. Za posledních osm let obdobná opatření provedl i na Klugeho louce, v oblasti Klečové louky či v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizera, kde vybudoval 330 dřevěných přehrážek. "Vybudované přehrážky omezují zrychlený odtok vody z melioračních příkopů a napomáhají ke zvýšení hladiny podzemní vody co nejvýše k povrchu," řekl pracovník spolku Leoš Vašina.

Stavební práce na Nové Louce začaly loni v září a trvaly zhruba rok, vybudováno bylo zhruba 2,7 kilometru melioračních příkopů. Zbudovaná kaskáda napomáhá i obnově přirozeného bezlesí, vytváří vhodné podmínky pro vzácné druhy a zároveň zabraňuje růstu rostlin pro biotop rašeliniště nepůvodních. Rašeliniště mají podle ochránců přírody jedinečnou a nezastupitelnou roli jako zásobárna vody. Velké plochy Jizerských hor jsou chráněny v národních přírodních rezervacích. Největší a nejcennější z nich je Rašeliniště Jizera, které má rozlohu 202 hektarů a rozprostírá se v okolí pramene řeky Jizery pod horou Smrk. Turisté tam smějí chodit jen po vyznačené naučné stezce.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MS

Martin Sanda

24.10.2017 17:24
Na doplnění snad jen, že projekty na Klugeho louce, Velké jizerské louce i Nové louce iniciovala Správa CHKO Jizerské hory a všechny projekty, podle nichž posléze proběhla realizace, zhotovili studenti F. stavební ČVUT v Praze, oboru Vodního hospodářství formou svých bakalářských a diplomových prací na základě metodiky získané od NP Šumava a ve spolupráci s několika botaniky, kteří určili jaké mají být výsledné podmínky konkrétních lokalit.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist