Kaufland a Lidl v únoru spustí testovací projekt zpětného odběru PET lahví
Mluvčí Lidlu Tomáš Myler uvedl, že pilotní projekt v obchodech má podpořit myšlenku zavést zálohování PET lahví a plechovek v ČR. "Vzhledem k tomu, že v případě zavedení systému budou zákazníci primárně vracet nápojové obaly u obchodníků, je pro nás důležité, aby nastavení celého systému bylo maximálně zákaznicky přívětivé," doplnil. Ve kterých obchodech si budou moci lidé vracení lahví vyzkoušet, zatím řetězce neuvedly.
Podle ředitele sekce ochrany životního prostředí ministerstva životního prostředí Davida Surého může testovací projekt řetězců ověřit, zda jsou v Česku lidé ochotní zlepšit sběr plechovek a PET lahví.
Zavedení systému dlouhodobě podporuje Iniciativa pro zálohování. Sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni 1873, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří k největším výrobcům nápojů v Česku. "Podobné pilotní projekty řetězce realizovaly i v jiných zálohujících zemích a vždy přinesly užitečnou zkušenost, která systém pomohla dobře nastavit tak, aby byl komfortní pro spotřebitele," uvedla za iniciativu Kristýna Havlingerová.
Z loňského průzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů, pro zálohy na plechovky je 70 procent lidí. Podle průzkumu lidé považují ideální výši záloh čtyři koruny na lahve i plechovky. Tři čtvrtiny lidí v průzkumu odpověděly, že za ideální místo k vracení lahví by považovaly obchody.
Svaz obchodu a cestovního ruchu nedávno zveřejnil výsledky analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), která vyčíslila náklady na zavedení systému zálohování na zhruba 5,2 miliardy korun. Další 1,3 miliardy korun ročně bude stát provoz systému. Analýza počítá s tím, že ročně by se mohlo do systému dostat 2,3 miliardy obalů, což odpovídá devadesátiprocentní míře zpětného odběru.
Analytik CETA Michael Fanta uvedl, že hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody. Největší náklady pro ně budou představovat stavební úpravy kvůli případnému umístění automatů na sběr obalů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Michael Rada
9.2.2023 13:43Daniel Vondrouš
9.2.2023 16:12 Reaguje na Michael RadaViktor Šedivý
10.2.2023 14:36 Reaguje na Daniel VondroušPoužití PETek se tím stane problematickým, protože se zákonem nařízeným šuntem budou potíže.
Výrobci se tedy z nouze uchýlí ke sklu, protože to bude nakonec méně drahé.