https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kdu-csl-chce-opet-jednat-o-zrizeni-vysetrovaci-komise-k-havarii-na-becve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

KDU-ČSL chce opět jednat o zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě Aktualizováno

13.4.2021 13:20 | PRAHA (ČTK)
Sněmovna se zřízením komise zabývala už dříve. Odpůrci komise argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla.
Sněmovna se zřízením komise zabývala už dříve. Odpůrci komise argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla.
Sněmovna by o zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě měla znovu rozhodovat ve středu odpoledne. Rozhodla o tom dnes na návrh KDU-ČSL při schvalování programu své dubnové schůze. Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po více než půl roce vyšetřování znám. Znalec Jiří Klicpera, který má vypracovat pro policii posudek, opakovaně požádal o delší lhůtu.
 

"Chceme, aby bylo hlasování o zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě. Stále je to pro nás velmi důležité téma," řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj politici nemají žádné informace o tom, jakým způsobem vyšetřování pokračuje. Není však jisté, zda Sněmovna vznik komise schválí. V březnu se proti jejímu ustavení stavěli kromě vládních ANO a ČSSD také komunisté, kteří vládu podporovali.

Na začátku února Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Deza patří do svěřenských fondů založených premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Sněmovna se zřízením komise zabývala už dříve. Odpůrci komise argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RF

René Florek

13.4.2021 20:36
Nevíte co je s Brabcem? Když se o Bečvě psalo jak to dopadne, scénář se naplňuje bezezbytku. Z...di, jeden vedle druhého!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2021 20:48
Komáři vypověděli podporu soudruhovi a bylo by potřeba vyslovit vládě nedůvěru, což by mohlo projít.
Ne, že by se něco zlepšilo, ale nemohli by vyhlásit Rosatom dodavatele JED a mohla by se prosadit komise na vyšetření Bečvy.

Tady je to nejdůležitější:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/221452801240012

prostě jsme to dotáhli až tak daleko, že po 30. letech vše rozhodují komunisti. Haňba bluť....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist