https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kdyz-budete-svuj-travnik-sekat-mene-casto-pomuzete-vcelam-vyzkoumali-americti-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Když budete svůj trávník sekat méně často, pomůžete včelám, vyzkoumali američtí vědci

18.3.2018 01:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokud budete sekat trávník před svým domem méně často, poroste na něm více kvetoucích rostlin, které budou lákat mnohem více včel. Nejrůznějších druhů. Na snímku Susan Lermanová na jednom ze zkoumaných trávníků.
Pokud budete sekat trávník před svým domem méně často, poroste na něm více kvetoucích rostlin, které budou lákat mnohem více včel. Nejrůznějších druhů. Na snímku Susan Lermanová na jednom ze zkoumaných trávníků.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | UMass Amherst
Pokud budete sekat trávník před svým domem méně často, poroste na něm více kvetoucích rostlin, které budou lákat mnohem více včel. Nejrůznějších druhů. Zhruba tak lze popsat výsledek terénní studie americké Lesní správy, realizovaný na předzahrádkách rodinných domů ve Springfieldu. Píše o tom ScienceDaily.
 

Vztah mezi kvalitou habitatu (pro opylovače) a frekvencí sečení (sekačkou) se stal předmětem výzkumu laboratoří Lesní správy ve státě Massachusetts. Důvod? „Včely a další opylovači poskytují nezbytné ekosystémové služby v zemědělství a přírodní krajině, a v současnosti zažívají výrazný populační propad,“ vysvětluje Tony Ferguson z Lesní správy. „Nás zajímalo, jak a jestli můžeme včelám pomoci, když zlepšíme způsob hospodaření na našich domácích zahradách a trávnících.“

Pravidelným čtenářům Ekolistu může takové bádání přijít poněkud opozdilé a vymykající se zdravému selskému rozumu. Že méně sečení bude prospěšnější pro hmyz, je totiž vcelku logické. Ve Spojených státech často ale stojí a padá vaše osobní renomé, pokojné sousedské vztahy a hodnota vaší nemovitosti s tím, jak dobře a často svůj trávník sekáte. Téma nesekání trávníků se tu otevřelo teprve nedávno a tak hledání odpovědi na to, zda je lépe projet sekačkou trávník jednou za tři, dva nebo jeden týden, nalezla své posluchače. Je to až tak velká věda, že výsledky výzkumu uveřejnil prestižní žurnál Biological Conservation.

„Zjistili jsme, že zdánlivě obyčejné trávníky před domy mohou být až překvapivě přínosným habitatem pro včely,“ říká Susannah B. Lermanová, vedoucí výzkumu. „Méně časté sekání zlepšuje vlastnosti habitatu pro opylovače, a může se tak stát velmi praktickou, ekonomickou a časově méně náročnou alternativou k vysazování včelích květnatých zahrádek. Je ale zapotřebí zjistit, jestli to stejně funguje i v jiných městech USA.“ A konkrétně?

Tři série po šestnácti trávnících ve městě Springfield ukázaly, že ti, kdo sekají jen jednou za tři týdny, mají na svém pažitu 2,5x více kvetoucích rostlin, než ti, co sečou každé dva týdny. Může se to zdát jako maličkost, ale v celých Státech existuje více než 40 milionů akrů (tedy asi 2,5x rozloha ČR) trávníků na předzahrádkách, sportovištích a golfových hřištích. Drobná změna hospodaření by tak mohla mít dalekosáhlé dopady na celoamerické hmyzí populace.

Trávníky sekané méně často lákaly v průměru 93 různých druhů včel (celkem bylo pozorováno 111 druhů). „Tedy asi čtvrtina všech druhů včel, které žijí v Massachusetts,“ dodává Lermanová. „V průběhu studie byl také zaznamenán výskyt včely, která byla naposled zaznamenána v roce 1920 v Marylandu.“ Prospěšnost méně častého sekání ohromila i obyvatele domů, kteří se do experimentů zapojili. „Asi bych nikdy nenechala trávník růst, jak si chce,“ říká Joan Kavanaghová, "ale jsem si teď jistá, že ho nechám o pár centimetrů přerůst. A nebudu se před sousedy cítit provinile.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FD

František Dvořák

22.3.2018 15:19
Tak to je objev. A na to musí přijít američtí vědci. Čím méně vyholená krajina, tím více života.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist