Když je chladno, tak na klimatické změny tolik nevěříme, ukázal výzkum
Simon Donner spolu se svým studentem Jeremym McDanielsem porovnal vyznění textů názorových rubrik a komentářů hlavních amerických novin s informacemi o počasí v době vydání. Sledovali období mezi lety 1990 až 2010.
Mezi zpracovanými novinami byly například New York Times, Washington Post, Wall Street Journal nebo USA Today. Vědci se zaměřili na vztah mezi průměrnou lokální teplotou, výsledky průzkumů veřejného mínění a vyzněním novinových článků.
A výsledkem je, že lidé, kteří nejsou silně přesvědčeni o klimatických změnách, mají v chladném období tendenci teoriím o globálním oteplování nevěřit. A naopak, během horkých období narůstají jejich obavy z dopadů klimatických změn.
„Náš výzkum může pomoci vysvětlit výrazné změny a nekonzistenci veřejného mínění Američanů k tématu klimatických změn,“ říká Simon Donner.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Verime x neverime = nabozenstvi - 11. 2. 2013 - JirkaVěříme / nevěříme = náboženství ...tak to samozřejmě nefunguje....Tenhle článek akorát podtrhuje jak na tom jako lidstvo se znalostí klimatu a tím pádem i klimatických změn jsme. A co si budeme povídat neoblomná jistota správnosti argumentů na stranách obou táborů klimasporu je přinejmenším matoucí. Abychom ale zůstali u toho věřit nevěřit rovná se náboženství. Já třeba věřím že manipulativním sloganem se z lidí dělají akorát blbci a průměrně inteligentního člověka to neosloví, vy tomu asi očividně nevěříte ale přesto tvorba manipulativních článků a sloganů není náboženstvím ale krutou realitou. Neříkám že někde za touto oponou manipulace nemůže být pravda to ne. Jen říkám že lidé co manipulují takovým odporným způsobem jako je tomu v případě klimatu (ať pro-klima nebo proti-klima tábor) nejsou hodni následování a už vůbec ne toho aby rozhodovali o tom jakým směrem se bude svět ubírat. |