https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kdyz-je-chladno-tak-na-klimaticke-zmeny-tolik-neverime-ukazal-vyzkum2?ids%5Bxe62fa1fd6dab83a5aac53aa1a8f0599e%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Když je chladno, tak na klimatické změny tolik nevěříme, ukázal výzkum

7.2.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
To je docela kosa. To to s tím globálním oteplováním nebude tak horké...
To je docela kosa. To to s tím globálním oteplováním nebude tak horké...
Foto | Cliph / Flickr
„Ukázalo se, že aktuální počasí může silně ovlivnit názory lidí na globální oteplování,“ tvrdí Simon Donner z University of British Columbia. Čím je chladněji, tím více má americká veřejnost a novináři tendenci pochybovat o vědeckých závěr o klimatu. Naopak, jejich obavy z globálního oteplování stoupají s vyššími teplotami.
 

Simon Donner spolu se svým studentem Jeremym McDanielsem porovnal vyznění textů názorových rubrik a komentářů hlavních amerických novin s informacemi o počasí v době vydání. Sledovali období mezi lety 1990 až 2010.

Mezi zpracovanými novinami byly například New York Times, Washington Post, Wall Street Journal nebo USA Today. Vědci se zaměřili na vztah mezi průměrnou lokální teplotou, výsledky průzkumů veřejného mínění a vyzněním novinových článků.

A výsledkem je, že lidé, kteří nejsou silně přesvědčeni o klimatických změnách, mají v chladném období tendenci teoriím o globálním oteplování nevěřit. A naopak, během horkých období narůstají jejich obavy z dopadů klimatických změn.

„Náš výzkum může pomoci vysvětlit výrazné změny a nekonzistenci veřejného mínění Američanů k tématu klimatických změn,“ říká Simon Donner.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

po dlouhé milióny let bylo klima podstatně stabilnější - 7. 2. 2013 - Pistol Star

No to je možné, že takové niance se poznat nedají, ale zda byly nebo ne, nevíme, možná že ani nebyly nebo jen nepatrně. Ono hodně, ale nikoliv všechno, lze svést na postavení kontinentů. Než se Antarktida nasunula na jižní pól, tak to byla zcela jiná situace. Byly i taková teplá období, kdy Země baly téměř bez ledu, oba póly krylo volné nezamrzlé moře! Po celém světě byly jen tropy a subtropy, pouze v polárních oblastech byl mírný pás. Takže život na Zemi by přežil, i kdyby roztály úplně všechny ledovce světa, toho bych se nebál. Potíž je ve schoulostivělém člověku, je to jako když napadne v Praze 3 cm sněhu, u muzea 4, tak jsou z toho všichni podělaní a vše kolabuje. Stačí podobný s prominutím prd. proto pro lidi znamenají klimatické změny takový problém. Kdyby roztály všechny ledovce světa, život by přežil, člověk asi taky, ale jistě v redukovaném počtu. S klimatem je to velmi složité a s takovoou hračkou je třeba si hrát opatrně, v každém případě je jasné, že s dnešními znalostmi nevíme, jaké co může mít důsledky. V jiných světech s atmosférou, např. Titan, to je taky takto složité, i když jiné.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist