https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kena-spali-rekordnich-105-tun-slonoviny-jako-symbol-ze-slonovina-neni-na-prodej
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Keňa spálí rekordních 105 tun slonoviny. Jako symbol, že slonovina není na prodej

28.4.2016 13:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přípravy na sobotní pálení slonoviny již probíhají.
Přípravy na sobotní pálení slonoviny již probíhají.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V africké Keni bude v sobotu 30. dubna spáleno 105 tun slonoviny a tuny nosorožčích rohů, zabavených pytlákům a pašerákům, či získaných z přirozeně uhynulých zvířat. Množství pálené suroviny je přitom rekordní - asi osm krát větší než jaké kdy bylo spáleno. Na černém trhu by kly měly hodnotu 30 milionů amerických dolarů. Akce se zúčastní i ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas, který v roce 2014 inicioval spálení slonoviny a rohoviny ze skladů zoo.
 

Keňská vláda chce demonstrativním zapálením tun slonoviny a nosorožčích rohů vyslat světu jasný vzkaz – obchod se slonovinou a nosorožčí rohovinou vede k masivnímu vyvražďování těchto zvířat, proto je nutné ho ukončit. Oheň zapálí prezident Keni Uhuru Kenyatta za dohledu legendárního ochranáře Richarda Leakeyho, který kdysi vůbec první pálení slonoviny inicioval.

Podle keňské vlády není její přírodní bohatství na prodej. Vláda přitom zdůrazňuje, že samotné spálení samozřejmě nebude znamenat konec pytlačení, zaručí ale, že na spálené slonovině už nebude moct nikdo vydělávat. Má být také veřejným závazkem, který symbolizuje, že země je rozhodnuta s řáděním pytláků skoncovat. Jde také o symbolické gesto před 17. konferencí členských zemí úmluvy CITES, která se bude konat v září 2016 v Johannesburgu. Na ní se očekává snaha některých méně osvícených zemí o získání souhlasu k uvolnění obchodu s nosorožčími rohy a slonovinou.

Pálení nosorožčích rohů v roce 2014 v Zoo Dvůr Králové.
Pálení nosorožčích rohů v roce 2014 v Zoo Dvůr Králové.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Hynek Glos / Zoo Dvůr Králové

Spálení zabaveného materiálu se může na první pohled zdát neekonomické. Úvahy o možnosti zabavenou slonovinu a rohy prodat jsou podle České inspekce životního prostředí zcela v rozporu se smyslem ochrany ohrožených druhů. „Se slonovinou a nosorožčími rohy se legálně obchodovat nesmí, ale i kdyby to možné bylo, jednalo by se o velmi krátkozraké řešení. Jakýkoli prodej posiluje další poptávku po surovině. Prodej by tedy v důsledku způsobil najímání dalších pytláků a další útoky na zbývající slony a nosorožce," říká Pavla Říhová, vedoucí oddělení CITES na ČIŽP.

Cena v Keni spálené slonoviny by na černém trhu byla asi 30 milionů amerických dolarů. "Jenže zisk z turistiky v této zemi činí přes dvě miliardy dolarů ročně. A sloni a nosorožci patří mezi druhy, kvůli kterým turisté do Afriky jezdí," říká Říhová. Důležitým argumentem podle ní je také fakt, že obchodem se slonovinou a rohy nosorožců jsou financovány kriminální gangy a teroristické organizace, např. Al Shabaab, Boko Haram, či takzvaný Islámský stát.


Zajímá vás otázka, proč se slonovina či rohovina místo prodání spálí? Přečtěte si tento text Mělo spálení nosorožčích rohů smysl? Nebo by bylo lepší s nimi naložit jinak?


Pytláctví kvůli klům a rohům velkých afrických savců je podle odborníků velký problém. ČIŽP udává, že denně jsou v Africe zabiti tři nosorožci a každých 15 minut zemře jeden slon. „Mnoho zemí zesiluje své úsilí zastavit pytlačení a bojovat s nelegálním obchodem na všech úrovních. Jedná se nejen o kontroly, vyšetřování a tresty, ale i o veřejné akce jako symbol odporu proti těmto jatkám. Zásoby slonoviny veřejně spálily USA, Francie, Belgie, Čína, Filipíny, Spojené arabské emiráty, Hong Kong a další.

"Pro královédvorskou zoologickou zahradu je pozvání k účasti na této akci významným oceněním našich ochranářských aktivit," říká její ředitel Přemysl Rabas.
"Pro královédvorskou zoologickou zahradu je pozvání k účasti na této akci významným oceněním našich ochranářských aktivit," říká její ředitel Přemysl Rabas.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Šilha / Zoo Dvůr Králové

Pálení nosorožčích rohů proběhlo v září 2014 i v České republice. Tehdy ZOO Dvůr Králové spálila své zásoby nosorožčí rohoviny. Částečně i jako důsledek této akce byla v dvorské zoo v listopadu 2015 podepsána deklarace mezi Vietnamem a Českou republikou o spolupráci vedoucí k potlačení nelegálního obchodu s ohroženými druhy, a to hlavně se slonovinou a nosorožčími rohy. Česká republika je jednou z tranzitních zemí, přes kterou především nosorožčí rohovina proudí do konzumentských zemí východní Asie.

Ceremonie pálení proběhne na kraji národního parku Nairobi, v blízkosti hlavního města, na stejném místě, kde v roce 1989 poprvé v historii nechal spálit 12 tun zabavené slonoviny legendární ochranář a ředitel Kenya Wildlife Service Richard Leakey. Tehdy slonovinu také osobně zapálil prezident Keni - Daniel Arap Moi. Keňských spálení slonoviny se v sobotu zúčastní mnoho celebrit a významných osobností – hollywoodské hvězdy Leonardo Di Caprio a Nicole Kidman, muzikant Elton John, čínský basketbalista Yao Ming, známý režisér BBC dokumentů o přírodě David Attenborough. Z České republiky je na ceremoniál pozván český velvyslanec v Keni Pavel Řezáč a Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové, která se významně podílí na ochraně nosorožců v Africe.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

28.4.2016 13:57
k pálení nosorožčích rohů a sloních klů lze snadno přiřadit analogii s prohibicí na alkohol a dnešní prohibici proti dalším návykovým látkám (včetně divadélek s rozbíjením lahví nebo pálením balíčků). samozřejmě to nefunguje. nebo to funguje - zvyšuje to ceny na trhu a vytváří to výbornou umělou zaměstnanost.
naproti tomu lze zmínit spoustu živočichů a rostlin, kteří pytláci a sběrači nechávají na pokoji páč to číňani vypěstují v květináčích nebo vychovají v klecích laciněji a pytlačení se jaksi nevyplatí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist