https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/khaleej-times-online-snezny-leopard-byl-pozorovan-v-zapadni-cine
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Khaleej Times Online: Sněžný leopard byl pozorován v západní Číně

23.2.2006 10:33 | PRAHA/ŠANGHAJ (EcoMonitor)
Vědci v Číně a Kyrgyzstánu se domnívají, že by ve volné přírodě mohlo žít více sněžných leopardů, než původně předpokládali. Podařilo se jim totiž šelmy vyfotografovat. Informuje o tom server Khaleej Times Online s odvoláním na agenturu AP.
 

sněžný leopard
Sněžný leopard.
Foto: Wikipedia
Čínští výzkumníci zachytili na snímcích pět sněžných leopardů v horách na severozápadě země. Jde o první pozorování těchto vzácných šelem po letech stopování. "Jde o velice povzbudivý objev," řekl Ma Ming, čínský výzkumník z Institutu ekologie a geografie v Xinjiangu. "Kvůli povaze a zvykům sněžných leopardů bylo jejich stopování obtížné. Pohybují se ve vysokých nadmořských výškách a obyčejně vycházejí až po setmění."

Čínské snímky byly pořízeny v období od 18. října do 27. prosince 2005 v údolí řeky nedaleko hory Tomur, její výška je 7435 metrů. Pět různých jedinců bylo zpozorováno na 32 fotografiích, které výzkumníci pořídili.

Sněžný leopard žije v horách a na náhorních plošinách rozpínajících se od Číny přes Mongolsko, Afghánistán, Indii až po Nepál. Odhad jeho populace se pohybuje mezi 3500 až 7000 kusy. Vědci se domnívají, že více než polovina z tohoto množství zvířat žije v západní Číně. Podle Ma Minga ale nasvědčují pozorování tomu, že počty sněžných leopardů v Xinjiangu mohou být ještě vyšší, než předpokládaly původní odhady.

Zpráva tiskové agentury Xinhua říká, že fotoaparáty, jejichž spoušť reaguje na teplo zvířecího těla, vyfotografovaly rovněž snímky kozorožců, divokých kanců a orebic čukar. Všechna tato zvířata mohou být potencionální kořistí pro sněžné leopardy.

Výzkumníci, jejichž společnost je přidružená k vládní Čínské akademii věd, řídí první komplexní průzkum sněžných leopardů v divočině. Projekt je z části dotovaný WWF. Obdobná studie, při které bylo použito 48 infračervených kamer po dobu 14 týdnů, proběhla také v Kyrgyzstánu.

Čínský výzkum se rovněž zaměřil na pytláky a nelegální obchod s těmito šelmami. Cena kouřově šedé kůže sněžného leoparda s tmavě šedými skvrnami se pohybuje okolo 1 200 amerických dolarů za kus. Podle Ma Minga se místní úřady snaží zvířata chránit, v oblasti bylo například vyhlášeno několik chráněných území.

Podle článku v Khaleej Times Online ze 17. února 2006.


reklama

 
Jan Šatoplet

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist