Kladno řeší přemnožené divočáky, kromě odlovu pomáhají i pachové ohradníky
"Divoká prasata jsou lovena s nejvyšší obezřetností na místech, kde je to bezpečné. Přesto prosíme obyvatele Kladna, aby především v lese Lapák nepouštěli na volno psy a v nočních hodinách omezili pohyb v lese," uvedl náměstek kladenského primátora Robert Bezděk (ANO).
Pokud lidé ve městě narazí na divoká prasata, měli by informovat strážníky městské policie na lince 156 nebo odbor životního prostředí. "Informaci můžeme neprodleně předat konkrétním lovcům. Je to mnohem lepší řešení, než jen sdílet snímky na sociálních sítích," doplnil náměstek.
Odbor životního prostředí kladenského magistrátu spolupracuje s mysliveckými spolky dlouhodobě, myslivci také mají v důsledku přemnožení divokých prasat oprávnění intenzivního lovu na nehonebních pozemcích. V některých lokalitách jsou instalované pachové ohradníky, které zvěř odrazují od vstupu do obydlených lokalit. K monitoringu populace divočáků chce město využívat i drony s termovizí. Žádný útok divokého prasete na člověka v Kladně evidován není.
Výskyt divokých prasat řeší například také řada obcí v okrese Praha-západ, například Lety, Řevnice, Dobřichovice, Hlásná Třebaň, Mořina nebo Mořinka. Za loňský rok myslivci z Dobřichovic ulovili 100 divokých prasat a myslivci ze Řevnic 150. Město Řevnice se chystá požádat též o povolení k odlovu na nehonebních pozemcích. Opakovaný odlov divokých prasat chystají například také v obci Březí u Prahy.
reklama