https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klicove-vybory-ep-odmitly-oznaceni-jadra-a-plynu-za-ekologicke-investice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klíčové výbory Evropského parlamentu odmítly označení jádra a plynu za ekologické investice

15.6.2022 01:42 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dvojice klíčových výborů Evropského parlamentu včera odmítla dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje energie. Europoslanci z výborů pro hospodářství a životní prostředí schválili usnesení, které má zablokovat přijetí takzvané taxonomie podporované většinou členských států včetně Česka. Konečné slovo bude mít červencové plénum EP, kde bude pro odmítnutí návrhu potřebná většina europoslanců.
 

Evropská komise navrhla zařazení jádra a plynu mezi takzvané přechodové zdroje v lednu s cílem přesvědčit investory, že se do nich vyplatí vložit peníze. Unijní exekutiva tím vyšla vstříc požadavkům velké skupiny členských zemí včetně Francie, Polska nebo Česka, které chtějí využívat jeden či oba zdroje jako náhradu za uhlí nebo ropu. Tyto zdroje chce EU v rámci cesty ke klimatické neutralitě z energetického mixu co nejdříve vyřadit. Pravidla má možnost zamítnout kvalifikovaná většina členských zemí či většina europoslanců.

"Velké vítězství pro životní prostředí!" komentoval na twitteru výsledek hlasování výborů francouzský europoslanec z frakce zelených David Cormand. Pro usnesení požadující zamítnutí taxonomie hlasovalo 76 poslanců, proti bylo 62.

Zvláště zelení a socialisté se snaží přesvědčit kolegy z ostatních skupin, že podpora plynu a do jisté míry i jádra bude pro životní prostředí škodlivá a nepřispěje ke splnění klimatických cílů unie. Zda se jim podaří získat většinu hlasů na plenárním zasedání za tři týdny však zatím není jisté. Řada poslanců včetně většiny českých hodlá taxonomii s odvoláním na přínos pro jejich zemi podpořit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

15.6.2022 11:09
Zachran se kdo mužeš a uprchněme z toho psychiatrického ustavu.Jádro špatné,uhlí špatné,plyn špatné,Přehrady s turbínamí špatně narušují tah ryb.Tak nám zbývá větrník,slunečník,měsíčník.By mě zajímalo když je to tak eko ,až přijdou dny kdy se budou likvidovat ty bardzo mocné bateriové uložiště to je určitě eko vepř domácí plus těžba surovin na nové a nové baterie.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.6.2022 13:06 Reaguje na karel krasensky
Děd Vševěd. A nejhorší jsou trpaslíci. Ti vám vlezou všude. A hrozně rychle se množej. Je jich už 10 miliard.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.6.2022 13:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak jest.Před chvílí jsem dva trpaslíky zašlapnul.Jeden utíkal a vřeštěl-mě néééé já jsem Křemílek.Marně
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist