Klimaskeptičtí vědci neváhají tajně hájit zájmy fosilního průmyslu, tvrdí Greenpeace
Britská pobočka Greenpeace během svého tajného vyšetřování požádala figuranty, aby vystupovali jako zástupci ropných a uhelných společností a oslovili akademiky z prestižních univerzit Princeton a Penn State. S vědci se měli dohodnout na napsání vědeckých článků podporujících spalování uhlí v rozvojových zemích a popírající nebezpečnost emisí CO2. Konverzace si přitom aktivisté Greenpeace nahrávali.
S tím, že pro ropnou společnost z Blízkého východu napíše požadovaný článek a utají původ peněz, které za to dostane, souhlasil podle Greenpeace klimaskeptik William Happer i Frank Clemente z Penn State. Druhý z oslovených navíc podle ekologické organizace přiznal, že průmyslem sponzorované články se běžně citují jak při státních slyšeních, tak v novinách. Doslova řekl: „V žádném z podobných případů není sponzor článků identifikován. Všechna moje práce je publikována jako práce nezávislého vědce.”
„Toto odhalení je dalším v sérií důkazů, které ukazují, že klimaskepse nemá se skutečnou vědou nic společného a je do značné míry uměle vybudovaná a placená z peněz fosilního průmyslu – tedy hlavních viníků změny klimatu,” okomentoval zjištění koordinátor kampaní Greenpeace v Česku Jan Freidinger.
Ekologická organizace očekává, že její zjištění bude mít dohru zejména ve Spojených státech. Právě tam čelí plány státníků na zmírnění klimatické změny hlasité kritice ze strany silné fosilní lobby. Právě včera William Happer mluvil v americkém senátu na slyšení, kterému předsedal republikánský kandidát na prezidenta Ted Cruz. Vystoupení vědce, který v telefonátu přislíbil pomoci fiktivní ropné společnosti z Blízkého východu, však narušil aktivista Greenpeace Jesse Coleman.
reklama