https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koalice-slibuje-ochranu-klimatu-nove-narodni-parky-a-podporu-zelenym-neziskovkam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koaliční smlouva: ochrana klimatu, regulace cen vody a podpora neziskovkám

13.12.2013 12:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Péče o krajinu se má zlepšit zejména s ohledem na povodně i sucha, říká koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL
Péče o krajinu se má zlepšit zejména s ohledem na povodně i sucha, říká koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MHMP
Aktivní podíl na mezinárodních smlouvách na ochranu klimatu, snižování závislosti na fosilních palivech, ochranu povrchových vod a volné krajiny, stejně jako ovzduší a kvality života, slibuje ve své smlouvě koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
 

Koalice oficiálně zveřejnila svoji smlouvu v pátek. Kapitola zaměřená na životního prostředí zřetelně navazuje na volební program ČSSD. Překvapivě se velmi aktivně hlásí k ochraně klimatu, ačkoli toto téma nebylo před volbami nijak silné. Koalice chce dokonce na mezinárodní úrovni usilovat o dohodu navazující na Kjótský protokol, zejména se zaměřením na adaptační opatření. Slibuje také návrh zákona o snižování závislosti na fosilních palivech. Ovšem za podmínky, že tím neutrpí konkurenceschopnost české ekonomiky.

Změny se má dočkat i zákon o podporovaných zdrojích energie tak, „aby nezatěžoval českou ekonomiku a domácnosti, ale využíval těch efektů z podporovaných zdrojů, které jsou vlastní České republice (např. podpora solárních panelů na střechách domácností a firem),“ říká smlouva. Podpory se naopak dočká masivní zateplování soukromých i veřejných budov pomocí programů, jako je Nová zelená úsporám.

Hlavním úkolem péče o krajinu je podle koaliční smlouvy zadržován vody, pomocí dobrého hospodaření v lesích a správných zemědělských postupech. Budovat by se měly malé vodní nádrže a potřebě zadržovat vodu se musí přizpůsobit i města a obce vytvářením vhodných ploch pro zadržování a vsakování vody.

Koalice naopak nedovolí obnovení průzkumu a těžby zlata ani zahájení průzkumu a pozdější těžbu břidlicového plynu.

„Naše krajina se nesmí stát super skládkou ani super spalovnou,“ říká koaliční smlouva. Halvní slovo má mít prevence a recyklace, občané České republiky by se měly dočkat systému pobídek a poplatků, které podpoří motivaci třídit odpad. Koalice se zavazuje předložit novou strategii zacházení s odpady na období 2015 až 2025.

Strany koalice chtějí v regionech s dlouhodobě špatným životním prostředím vypracovat „Zelený program“. Na něm se bude podílet jak vedení měst a obcí, tak místní průmysl a podnikatelé. Koalice chce zachovat kotlíkové dotace a díky kombinaci s dalšími dotacemi by mělo dojít ke snížení spotřeby uhlí v domácnostech. Koalice také slibuje zlepšení stavu veřejných vodovodů a systému čištění odpadních vod. „Posílíme cenovou regulaci vodného a stočného,“ říká text smlouvy.

Koalice chce podle smlouvy zachovat současnou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí včetně zajištění účasti veřejnosti ve správních řízeních. Zároveň ale říká, že prosadí „racionální novelizaci procesu EIA v návaznosti na evropské standardy při zachování ochrany životního prostředí a neohrožení hospodářství České republiky“.

Podporu slibuje koalice neziskovému sektoru, včetně organizací dětí a mládeže v oblasti životního prostředí. „Vytvoříme systém, který zaručí ekonomickou nezávislost občanského sektoru v oblasti životního prostředí na změnách politické sféry,“ říká smlouva. Podle ní také budoucí vláda zapojí občanské iniciativy do přípravy zákonů již v jejich nejranější fázi.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist