https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolinske-muzeum-otevrelo-novou-expozici-svet-hmyzu-v-budoucnu-se-rozsiri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolínské muzeum otevřelo novou expozici Svět hmyzu, v budoucnu se rozšíří

11.2.2024 00:23 | KOLÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Návštěvníkům kolínského muzea se ve Veigertovském domě otevřela první část nové expozice Svět hmyzu. Jde o první stálou přírodovědnou expozici v historii muzea. Náklady na její vybudování činily kolem dvou milionů korun, příprava trvala několik let. Doplnění další části se chystá za dva roky, řekl ČTK kurátor expozice Ivo Rus.
 

První část čítá 1027 exponátů, seznamuje se systémem hmyzu a jeho ochranou. "Představuje zástupce všech řádů hmyzu, které se vyskytují v České republice a potažmo na Kolínsku, tedy malé i velké řády," řekl Rus. Přírodovědné expozice jsou podle něj v muzeích kvůli náročnosti vystavování spíš ojedinělé. Součástí expozice je například přes 170 fotografií a 35 modelů v 3D tisku. "Především zvětšené hlavy jednotlivých představitelů řádu. Je zde i velký model, který je rekonstrukcí jednoho z prvních hmyzů na světě, pravážky z prvohor, v poměru jedna ku jedné, s rozpětím 75 centimetrů," doplnil Rus.

Část expozice poukazuje také na významnou lokalitu na Kolínsku, kterou je Dománovický les, kde se uskutečňuje program na záchranu kriticky ohroženého motýla hnědáska osikového. "Ve své době to byla jediná lokalita v republice, kde byl po vyhynutí znovu objeven," doplnil Rus.

Plánovaná druhá část expozice bude cílit na ekologii, tedy na vztah mezi hmyzem a člověkem. Regionální muzeum v Kolíně je příspěvkovou organizací Středočeského kraje a spravuje několik poboček. Vedle muzea v Kolíně například Podlipanské muzeum v Českém Brodě, skanzen v Kouřimi nebo tvrz v Hradeníně. Všechny pobočky a expozice loni navštívilo přes 74.000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist