https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolumbijske-hlavni-mesto-ochromuje-sucho.radnice-zavedla-pridelovy-system-na-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolumbii ochromuje sucho, zastavila vývoz elektřiny do Ekvádoru. V hlavním městě funguje přídělový systém na vodu Aktualizováno

16.4.2024 11:02 | BOGOTA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zhruba osm milionů obyvatel kolumbijského hlavního města Bogotá čelí omezeným dodávkám vody kvůli jejímu ochromujícímu nedostatku způsobenému velkým suchem. Od čtvrtka ve městě platí přídělový systém na vodu, v pondělí vedení města navýšilo poplatky pro domácnosti, které spotřebují více než 22 metrů krychlových vody za měsíc. Starosta Carlos Fernando Galán pohrozil i pokutami za plýtvání vodou, píše agentura AP. Situace ovlivňuje i činnost vodních elektráren, a proto v pondělí podle agentury AFP kolumbijská vláda oznámila, že zastavila export elektrické energie do sousedního Ekvádoru.
 
"Už od Velikonoc jsme omezili vývoz elektřiny do Ekvádoru. Nyní jsme export energie zastavili," řekl v pondělí novinářům kolumbijský ministr energetiky Andrés Camacho. V Ekvádoru kvůli omezeným dodávkám od svého souseda už od neděle zaznamenali dočasné výpadky elektřiny.

"Začali jsme omezovat spotřebu vody, ale před dosažením cílů nás stále ještě čeká dlouhá cesta," uvedl pak starosta hlavního města. "Spotřebu (vody) budeme snižovat nejen přídělovým systémem, ale také změnou našeho chování," dodal Galán.

Kolumbijské hlavní město minulý týden zavedlo omezení dodávek vody, zatím na dobu neurčitou. Úředníci rozdělili region hlavního města do devíti zón. V nich se střídavě vypíná na 24 hodin přívod vody, popsala BBC.

Radnice Bogoty také místním doporučila pár pravidel, jak vodou šetřit. "Koupejte se v páru, to nám hodně pomůže," vzkázal spoluobčanům před týdnem starosta Galán. "Pokud v neděli nepůjdete ven, tak se nekoupejte. O víkendu buďte doma a vykoupejte se až v pondělí," řekl také podle místní televize Noticias Caracol starosta, podle něhož se "počítá každá kapka vody".

Nedostatek dešťů a neobvyklá vedra způsobily, že kolumbijské nádrže vysychají alarmujícím tempem. Nádrž Chuza, součást systému, který zajišťuje přibližně 70 procent vody v hlavním městě, je naplněna na méně než 17 procent. Podle starosty je to nejnižší hodnota za posledních 40 let.

Majitelům aut, kteří by svá vozidla myli v ulicích nebo lidem, kteří by jinak plýtvali vodou, Galán pohrozil zavedením pokuty až do výše 300 dolarů (7100 Kč). Galán na tiskové konferenci oznámil, že autobusy veřejné dopravy se zvenčí budou umývat jen jednou týdně, ačkoliv dosud procházely očistou denně. Z hygienických důvodů se ale každý den budou i nadále dezinfikovat vnitřní prostory autobusů, dodal starosta.

V dalších oblastech Kolumbie zatím neplatí omezené dodávky vody, ale starostové velkých měst, jako jsou Medellín, Cali, Barranquilla či Cartagena už také vyzvali k šetření s vodou.

Odborníci sucho částečně spojují se současným meteorologickým jevem El Niňo, v němž obvykle dochází ke zvýšení globálních teplot. Za hlavní příčinu sucha je považována také změna klimatu, rychlá urbanizace a špatná infrastruktura.

S nedostatkem vody se v posledních letech potýkalo také hlavní město Mexika a metropole Uruguaye Montevideo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

16.4.2024 11:14
A i kdyby všichni jezdili elektroauty, tak by vody nepřibylo. Je to sice řešení příčiny, ale elektroauty by musela jezdit celá Zeměkoule a jsou i jiné příčiny oteplování, i při uhlík. neutralitě oteplování bude gradovat. Nárůst oteplení ani neodpovídá nárůstu teploty - nikdo neví proč.
Proto základem je shromažďovat vodu, a pak se teprve dívat, co dál ještě.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.4.2024 11:15 Reaguje na Honza Honza
nárůstu CO2
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.4.2024 14:46
Pokud mají domácnosti limit 22 m3/měsíc, tak to dělá cca 700 l/den.
U nás už drahota vedla k tomu, že spotřeba vody klesla na 90 l/osobu a den.
Pokud jsou v Bogotě domácnosti o nižším počtu členů než 8, tak jsou na tom s vodou lépe, než my.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

25.4.2024 15:21 Reaguje na Richard Vacek
Vážený pane Vacku,
proč, prosím, píšete drahota? Je prostě mnoho obcí/oblastí, kde se lidé rozhodli odevzdat 20-40% korporaci, ale jinak je cena V+S celkem dobře regulovaná a hlavně ve snaze "narvat zisky do trubek", abychom si nesr...li pod okna, popř. přede dveře. Takže ke spokojenosti obyvatel/zákazníků.
Dokud se neplatilo/voda byla za pakatel, tak se plýtvalo takovým způsobem, že Želivka stačila sotva pro Prahu. Dnes může HUPEPA rozdávat tolik, myslím na novou odbočku na jihočechy, že se dopočítalo, že už ta jedna přehrada nemusí v suchých periodách stačit na tu rozšířenou rodinu.

Prostě když si pozvete do kvartýru tetičku a strejčka, počítáte i v nejhorším případě s tím, že po víkendu/prázdninách zase odjedou na svý nebo půjdou parazitovat jinam. Takovouhle vyžírací rotací efektivně vládnul Karel Veliký a kam to dotáh´.

Jakmile jednou někam dovedete trubku, už to vypnout nemůžete. My lidi jsme děsně návykoví. Na pohodlí zejména a zadarmo vyžerem všechno jak ty biblický kobylky.

S úctou D. Fiala
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist