V Brasílii kempují tisíce indiánů za právo na území předků a ochranu Amazonie
9.4.2025 18:50
(ČTK)

Zdroj | Depositphotos
Oblasti historicky obývané domorodými kmeny využívají farmáři a těžaři. Za omezení ochranných rezervací a za rozšíření území pro těžbu nerostů a dřeva a chov dobytka lobboval i bývalý krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, který si proto vysloužil od některých i obvinění z etnocidy a ekocidy. Za jeho vlády v lednu 2019 až prosinci 2022 se výrazně zhoršilo i odlesňování amazonského pralesa. Bolsonaro tvrdil, že historické území původních obyvatel, téměř 14 procent rozlohy Brazílie, je příliš velké a nevyužité pro národní ekonomiku.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
va
vaber
10.4.2025 08:02Jak by asi svět vypadal kdyby původní obyvatelé dostali zem ve které žili,před tím ,než jim ji Evropané ukradli a běda kdyby se někdo jiný pokusil o to samé .
Odpovědět
vš
vladimír šmídl
10.4.2025 15:31 Reaguje na vaberTak zrovna v Basílii (hlavním městě) by nebylo o čem jednat, protože kompletně leží na území byvšího pralesa.
Odpovědět
sv
s v
12.4.2025 07:30 Reaguje na vaberJak by vypadal svět? Tak například celá Sibiř by patřila domorodcům, které rusáci několik staletí systematicky vyvražďovali.... a vlastně v tom pokračují i nadále.
Odpovědět