https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-belgie-spatne-chrani-krecky-ma-vsak-i-jine-nedostatky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise: Belgie špatně chrání křečky, má však i jiné nedostatky

1.8.2005 09:26 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise poslala Belgii poslední oficiální varovné dopisy v pěti případech překročení práva EU v oblasti životního prostředí. Legislativa, o které je řeč, se týká hluku, vody, odpadů, strategických studií o dopadu na životní prostředí, přístupu veřejnosti k informacím či ochrany přírody. Mezitím Komise mohla díky novým opatřením úřadů uzavřít jiné, tři už dříve zveřejněné případy překročení práva Belgií, a to v oblasti ochrany přírody, studií EIA a pohybu odpadu.
 

Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas k tomu řekl: „Vítám jednání Belgie, které nám umožnilo ukončit některé předchozí přestupkové procedury. Doufám, že Belgie nyní už bude jednat rychleji, aby napravila své další nedostatky v ochraně životního prostředí.“

První z posledních varování, než předá případ Evropskému soudnímu dvoru, Komise poslala kvůli skládce ve valonské oblasti ve Flobecqu. Nedostatek přiměřených kontrol, zda nedochází k prosakování znečišťujících látek do prostředí je v rozporu se směrnicí Unie, týkající se ochrany povrchových i spodních vod. Existují důkazy, že zde byly překročeny i směrnice týkající se nakládání s odpady.

Belgické úřady neodpověděly na první varování poslané v březnu letošního roku. Komise to považuje za porušení povinnosti spolupráce, ke které se podle smlouvy zavázaly všechny státy EU.

Podle Komise také Belgie nedostatečně chrání křečka polního. Od roku 1994 směrnice o stanovištích požaduje po členských státech přísně chránit tento druh živočicha. Přesto v důsledku intenzivního zemědělství hrozí křečkům v Belgii vyhynutí. Ačkoliv některé belgické kraje provedly opatření na jeho ochranu, Komise je považovala za nedostatečná a poslala v roce 2004 dopis. Odpověď dostala z Valonska, ale nikoli Vlámska, a opatření podniklá Valony zůstávají příliš slabá, aby pomohla.

Další případy se týkaly zapojování práva EU co se týče hluku, strategických studií o dopadu na životní prostředí a přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí.

Případy, které dospěly konečně k závěru, se týkaly například nedostatků ve vlámské legislativě ohledně ochrany významných ptačích území z roku 2003 – vylepšená legislativa toto napravila.

A v prosinci 2002 Komise poslala Belgii varování, protože zde docházelo k neomluvitelným restrikcím vývozu biologicky odbouratelného odpadu z Vlámska do Nizozemí. Komise usoudila, že to bylo v rozporu unijními zákony o přeshraniční lodní přepravě odpadu. Belgické úřady poté daly garance, že sladí své zákony s pravidly EU, pročež Komise tento fascikl uzavřela.

Statistiku současných přestupkových řízení vůči členským zemím EU naleznete na adrese http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/droit_com/index_en.htm#infractions.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist