Kompenzaci škod z jarních mrazů obdrží 539 ovocnářů, nejvíc pěstitelé jabloní
Velké investice na třídění, skladování a ošetřování vyžadují podle resortu také hrušně a třešně, pro které ministerstvo vyčlenilo více než 41 milionů korun. Pěstitelé meruněk, višní, švestek, broskví, malin, ostružin, jahod, angreštu a borůvek získají kompenzace ve výši 59 milionů korun. Pěstitelé rybízu a vlašských ořechů obdrží čtyři miliony korun.
"Jako mimořádnou podporu za škody po jarních mrazech poskytne Evropská unie našim ovocnářům přibližně 377 milionů korun. Nám se pro ně podařilo zajistit ještě další peníze, takže k tomu dostanou 68 milionů korun z rozpočtu ministerstva zemědělství, celkem tedy půjde o více než 445 milionů korun,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kromě ČR přiznala EU mimořádnou pomoc také zemědělcům v Rakousku a v Polsku.
Ministerstvo sazby pro jednotlivé ovocné druhy stanovilo podle míry poškození během jarních mrazů. Přidělené částky také odrážejí předpokládané ztráty na tržbách za letošní sklizeň oproti pětiletému průměru. Letos bude podle odhadu sklizně hlavních ovocných druhů pěstovaných v ČR nižší úroda oproti roku 2023 až o 74 procent.
O kompenzace za škody se mohli sadaři hlásit do konce října letošního roku, Státní zemědělský intervenční fond vyplatí podporu nejpozději do 31. ledna 2025. O podporu mohli požádat pěstitelé ovoce, kteří mimo jiné prokázali poškození jarními mrazy u konkrétního druhu ovoce vyšší než 50 procent. Ovocnáři museli také doložit doklad o pojištění nebo prokázat, že využívají na svých pěstebních plochách protikroupové a protidešťové systémy. Pokud žadatel neměl pojištění, dostane poloviční podporu.
Část z peněz fond vyplatí také na zmírnění dopadů letošních jarních mrazů v lesních školkách, z národního rozpočtu se podle ministerstva podařilo zajistit 32 milionů korun na částečnou kompenzaci škod v ovocných a lesních školkách. Žádosti mohou školkaři podávat letos od 2. prosince.
Ovocnáři již dříve škody z mrazů na ovoci odhadli zhruba na 1,3 miliardy korun. Peníze by měly ovocnářům pomoci přežit a založit novou úrodu na rok 2025.
reklama