https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kompostarna-prahy-prijala-za-pet-let-provozu-12.706-tun-bioodpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kompostárna Prahy přijala za pět let provozu 12 706 tun bioodpadu

15.5.2022 01:00 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V kompostárně v pražském Slivenci přijali za pět let provozu 12 706 tun rostlinného odpadu. Množství přijatého bioodpadu v meziročním porovnání každým rokem stoupá. V roce 2021 to bylo rekordních 3647 tun bioodpadu, tedy skoro o 250 tun více než v roce 2020. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané. Kompostárna funguje od poloviny roku 2017. Organizace to uvedla na svém webu.
 

V roce 2021 dovezly podle údajů LHMP téměř polovinu odpadu do kompostárny ve Slivenci firmy. Podobný trend byl i v minulých letech. Zhruba čtvrtina loni přijatého odpadu pocházela ze sběrných dvorů a Pražané přímo do kompostárny odevzdali 647 tun bioodpadu. Občané metropole mohou zdarma v kompostárně nechat každý měsíc až 250 kilogramů biologicky rozložitelného odpadu. V zařízení se ukládá rovněž biologicky rozložitelný odpad vzniklý při údržbě městské zeleně. Loni tak pracovníci městské organizace dovezli ke zkompostování 72 tun trávy, listí a větví z údržby parků a z okolí vodních toků a nádrží, které má LHMP ve správě.

Z přijatého bioodpadu v kompostárně vzniká organické hnojivo, které je registrované pod názvem Pražský kompost. Loni kompostárna ve Slivenci vyprodukovala 1350 tun tohoto hnojiva. Většinu z toho využili lesníci ke hnojení zeleně v pražských pracích. Kompost si mohou zdarma v zařízení vyzvednout také Pražané, kteří bioodpad do kompostárny ke zpracování dříve uložili. V roce 2021 této možnosti využilo 570 Pražanů, kteří si vzali 62 tun hnojiva.

Kompostárna hlavního města je v provozu od července 2017. V tom roce přijala 295 tun biologicky rozložitelného odpadu. V roce 2018 to bylo 2162 tun a v roce 2020 lidé ke kompostování odevzdali 3405 tun bioodpadu.

Příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy spravuje více než 2900 hektarů luk a lesů a dále zahrady a parky v metropoli mezi něž patří Stromovka, Letenské sady nebo Obora Hvězda. Organizace byla založena v roce 1992.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

15.5.2022 06:40
Na stejném principu - kompostárna + zahradnictví, funguje firma JENA, s pobočkami v Úholičkách, Malešicích, Modleticích, Chuchli.
Odpovědět
va

vaber

15.5.2022 08:13
kompostování je jediný rozumný způsob ,
bioodpad není odpad, je to něco co nazývá odpadem jen člověk ,
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

16.5.2022 05:29 Reaguje na vaber
Máte pravdu, viz zákon:"Paragrag 4 odst.(1) Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje, má úmysl nebo povinnost se jí zbavit."

Ovšem, ačkoliv de jure není biomasa odpadem, v katalogu odpadů má vlastní číslo a podle paragrafu 6 zákona a podle Katalogu odpadů se zařazuje jako odpad.

Podle širší definice (de facto) je odpadem něco, čeho se potřebujete zbavit a co ohrožuje životní prostředí (chápej životní niku člověka). Takže, co se mi už nehodí, šup s tím pryč.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

16.5.2022 18:18
Sídlíme hned vedle. Zajímalo by mě ekonomická stránka oné kompostárny. Kolik stála jedna tuna bioodpadu právě ve srovnání se soukromou firmou Jena.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist