https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kompostarnu-bude-mit-liberec-nejdriv-za-dva-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kompostárnu bude mít Liberec nejdřív za dva roky

28.6.2019 00:14 | LIBEREC (ČTK)
Liberec bude mít kompostárnu nejdřív za dva roky. / Ilustrační foto
Liberec bude mít kompostárnu nejdřív za dva roky. / Ilustrační foto
Foto | Dominika Patrovská / Ekolist.cz
Liberec bude mít kompostárnu nejdřív za dva roky. Projekt je stále ve fázi příprav a jeho realizace je závislá na získání dotace. Město o ni bude žádat podle primátorova náměstka Jiřího Šolce (SLK) v příštím roce. Odhadované náklady jsou mezi 20 až 30 miliony korun, součástí projektu je i vybudování sběrného dvora a takzvaného RE-USE bazaru. "Bez dotace na to nemáme," řekl Šolc.
 

V krajském městě žádná kompostárna řadu let není a většina biodpadu se vozí do Mimoně na Českolipsku. "Je to neekonomické a neekologické," uvedl Šolc. Radnice se projektem kompostárny začala zabývat před čtyřmi lety, za minulého vedení. "Navazujeme na to, co bylo uděláno," řekl náměstek. Podle něj se nyní zpracovává projektová dokumentace. "V únoru 2020 bychom měli mít územní rozhodnutí a budeme žádat o dotaci," dodal.

Radnice chce kompostárnu vybudovat v Londýnské ulici na svých pozemcích v místě, kde už v minulosti byla. Její kapacita by měla být 2500 tun ročně. "Takové množství by postačilo na zapracování bioodpadu sváženého z celého města a pokosených travních porostů z ploch veřejné zeleně," uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová.

Podle náměstka město nutně potřebuje i další sběrný dvůr, v Liberci nyní funguje pouze jeden v průmyslové zóně v Ampérově ulici, jedno sběrné místo má Kovošrot a po městě je pak už jen několik menších sběrných míst. "Kapacita sběrného dvora v Ampérově ulici je na hraně," uvedl Šolc. Součástí kompostárny by měl být i takzvaný RE-USE bazar k opětovnému využití starých výrobků. "Lidé sem budou přinášet drobnější věci od knih, sportovního vybavení až po různé zařízení domácností. Věci z RE-USE dvora si pak může kdokoliv odkoupit za symbolické ceny," dodala Kodymová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist