Konference: Oblast fotovoltaiky nabídla zaměstnání pro stovky tisíc lidí v celé EU
Diskuze se zúčastnili bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), vedoucí programu Energie Hnutí Duha ČR Martin Mikeska a zahraniční host Sanjeev Kumar z E3G.
Inovace myšlení
Sanjeev Kumar z neziskové ekologické organizace E3G prohlásil, že na „zelená“ pracovní místa jsou vyhrazeny poměrně vysoké prostředky z EU. Uvedl ale, že při investování do zelených pracovních míst je třeba inovativního myšlení. Podle Kumara by velké úspory přinesl důraz na efektivitu českého průmyslu.
„Po instalaci 1 MW obnovitelného zdroje vnikne čtyřikrát více pracovních míst než s instalací 1 MW elektrárny na zemní plyn,“ uvedl Martin Mikeska přínos obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro zaměstnanost. V uplynulých letech byly v EU ve fotovoltaickém průmyslu zaměstnány stovky tisíc lidí díky unijní podpoře průmyslu. OZE jsou v poslední době dominantní zdroj z pohledu investic, řekl Bursík.
Martin Bursík připomenul katastrofu v Mexickém zálivu. Společnost BP si několik let budovala dobrou pověst, která pak byla během několika minut zničena. Bursík si uvědomuje, že úspěšné společnosti dělají v environmentální oblasti více, než nařizuje zákon. Vyzdvihl také společnosti, které jdou svojí vlastní – ekologickou – cestou. „Toyota vyvinula hybridní vozy, o kterých ostatní říkali, že je to drahé. A lidé je nyní chtějí, protože mají spotřebu 3,8 litru,“ uvedl Bursík příklad z automobilového průmyslu.
Bursík je zastáncem elektřiny z OZE. „Veřejnost je silně proti solární energii,“ konstatoval. Ale jedním dechem dodává: „OZE nás můžou vytáhnout ze závislosti na ropě a snížit naší uhlíkovou stopu.“ Zmínil také podle něho pikantní situaci, kdy ČEZ je největším kritikem OZE a zároveň do těchto zdrojů investuje obrovské prostředky.
Konec monopolů?
Kumar vidí současnou situaci v energetice jako šanci odbourat díky OZE monopol velkých elektráren. „Měli bychom se snažit demonopolizovat velké energetické společnosti v celé Evropě. Pak se možná budeme mít všichni lépe.“ S jeho názorem souhlasí i Mikeska a dodává: „100 % energie z OZE má budoucnost, protože uhlí dříve nebo později dojde. Z průzkumů vyplývá, že ani jaderná energie jí nemá. Je to ale na déle než na volební období, které trvá 4 roky.“
„V příštích letech se bude snižovat podíl jaderné energetiky, protože se v Evropě bude zavírat více elektráren, než se jich postaví,“ říká Bursík k renesanci jaderné energetiky, kterou považuje za mýtus.
reklama