Konference: Oblast fotovoltaiky nabídla zaměstnání pro stovky tisíc lidí v celé EU
Diskuze se zúčastnili bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), vedoucí programu Energie Hnutí Duha ČR Martin Mikeska a zahraniční host Sanjeev Kumar z E3G.
Inovace myšlení
Sanjeev Kumar z neziskové ekologické organizace E3G prohlásil, že na „zelená“ pracovní místa jsou vyhrazeny poměrně vysoké prostředky z EU. Uvedl ale, že při investování do zelených pracovních míst je třeba inovativního myšlení. Podle Kumara by velké úspory přinesl důraz na efektivitu českého průmyslu.
„Po instalaci 1 MW obnovitelného zdroje vnikne čtyřikrát více pracovních míst než s instalací 1 MW elektrárny na zemní plyn,“ uvedl Martin Mikeska přínos obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro zaměstnanost. V uplynulých letech byly v EU ve fotovoltaickém průmyslu zaměstnány stovky tisíc lidí díky unijní podpoře průmyslu. OZE jsou v poslední době dominantní zdroj z pohledu investic, řekl Bursík.
Martin Bursík připomenul katastrofu v Mexickém zálivu. Společnost BP si několik let budovala dobrou pověst, která pak byla během několika minut zničena. Bursík si uvědomuje, že úspěšné společnosti dělají v environmentální oblasti více, než nařizuje zákon. Vyzdvihl také společnosti, které jdou svojí vlastní – ekologickou – cestou. „Toyota vyvinula hybridní vozy, o kterých ostatní říkali, že je to drahé. A lidé je nyní chtějí, protože mají spotřebu 3,8 litru,“ uvedl Bursík příklad z automobilového průmyslu.
Bursík je zastáncem elektřiny z OZE. „Veřejnost je silně proti solární energii,“ konstatoval. Ale jedním dechem dodává: „OZE nás můžou vytáhnout ze závislosti na ropě a snížit naší uhlíkovou stopu.“ Zmínil také podle něho pikantní situaci, kdy ČEZ je největším kritikem OZE a zároveň do těchto zdrojů investuje obrovské prostředky.
Konec monopolů?
Kumar vidí současnou situaci v energetice jako šanci odbourat díky OZE monopol velkých elektráren. „Měli bychom se snažit demonopolizovat velké energetické společnosti v celé Evropě. Pak se možná budeme mít všichni lépe.“ S jeho názorem souhlasí i Mikeska a dodává: „100 % energie z OZE má budoucnost, protože uhlí dříve nebo později dojde. Z průzkumů vyplývá, že ani jaderná energie jí nemá. Je to ale na déle než na volební období, které trvá 4 roky.“
„V příštích letech se bude snižovat podíl jaderné energetiky, protože se v Evropě bude zavírat více elektráren, než se jich postaví,“ říká Bursík k renesanci jaderné energetiky, kterou považuje za mýtus.
reklama
Online diskuse
Chyby v článku - 18. 10. 2010 - PohankaChtěla bych upozornit na faktické chyby v článku: za prvé tuto konferenci nepořádala AV, nýbrž Hnutí DUHA spolu s OSN Praha pod hlavičkou FORA2000. Za druhé Martin Mikeska není programovým ředitelem Hnutí DUHA (tím je Vojtěch Kotecký), ale je vedoucím programu Energie. Možná by správné uvedení fakt pomohlo předejít nedorozuměním. |