Koním v milovické rezervaci nestačí prostory, je třeba ji rozšířit
Rezervace se má rozšířit směrem k obci Lipník, s tímto krokem se podle Dostála počítalo již od vzniku rezervace, projekt byl podle toho nastaven. Pozemky už dříve zapůjčil Středočeský kraj. "Teď řešíme skutečně jen to nejnutnější. Tak, aby zvířata získala co nejdříve přístup k novým pastvinám," uvedl Dostál. Nové oplocení má stát dva miliony korun, čtvrtinu částky už získala organizace z veřejné sbírky v minulých letech.
V rezervaci žijí čtyři desítky koní a zhruba dvě desítky zubrů. "Je přitom zásadní dosáhnout dostatečné rozlohy a kompaktního tvaru, aby krajina uvnitř pastviny fungovala soběstačně a mohly v ní existovat i druhy vyžadující velký prostor," doplnil Miloslav Jirků z biologického centra Akademie věd České republiky.
Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Se dvěma stády divokých koní ji obývají i zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace je podle ochránců přírody prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků. Jejich pastva v rezervaci vytvořila podmínky pro výskyt řady ohrožených druhů rostlin i motýlů.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (42)
Robert Jirman
3.3.2020 12:18 Reaguje na HunterJarek Schindler
3.3.2020 12:55 Reaguje na Robert JirmanHunter
3.3.2020 13:08 Reaguje na Jarek Schindlerpetr braxatoris
3.3.2020 23:36 Reaguje na HunterHunter
4.3.2020 07:37 Reaguje na petr braxatorisRobert Jirman
3.3.2020 14:19 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
3.3.2020 23:10 Reaguje na Robert JirmanTen projekt mi nevadil, právě naopak. Bohužel nevadil pouze do chvíle kdy se objevila poplašná zpráva jak bude muset být, díky úředníkům, vybita třetina koní. No a pak si člověk přečte vyjádření Středočeského kraje. Mimo jiné i : Ředitel České krajiny o.p.s., pan Dalibor Dostál, byl s touto skutečností seznámen. Přesto se snaží mediálně tlačit Středočeský kraj, který mu v posledních čtyřech letech poskytl dotace ve výši 6,7 mil. Kč, do uzavření smlouvy o výpůjčce krajského majetku v hodnotě desítek miliónů korun bez ohledu na zákonné i podzákonné předpisy, jež je Středočeský kraj povinen dodržovat při hospodaření s veřejným majetkem. Když k tomu přičtu další nepřesnosti a výmysly České krajiny tak mi to prostě zavání.......Je to jako koupit si akvarijní rybičky. Donést je domů v sáčku a pak začít všechny kolem obviňovat , že nemám akvárium.
Potřebují 1,5 mil na dokončení oplocení? 240 ha to může být ať se to dobře počítá tak 1000 x 2400m. Obvod +-6800m. 200Kč za metr plotu? Tak to máme na celý plot. Kam přišli ty dotace? Má to snad být nejlevnější způsob údržby krajiny. Atd.
Hunter
4.3.2020 09:28 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
4.3.2020 10:03 Reaguje na HunterHunter
4.3.2020 10:26 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
4.3.2020 10:46 Reaguje na Robert Jirmanpetr braxatoris
3.3.2020 23:38 Reaguje na Robert JirmanVašek
3.3.2020 18:08Z toho vyplývá, že vzhledem k absenci velkých predátorů, bude za několik málo let třeba koně buď střílet a nebo neustále rozvážet na nové lokality, jak se již nyní děje.
Stabilně fungující ekosystém to tedy nikdy být nemůže a vždy bude třeba zásahu člověka.
Kdyby toto autoři projektu připustili, tak s tím nemám problém.
Projekt jako takový se mi líbí.
Anyr
3.3.2020 18:44 Reaguje na VašekOd začátku tam vidím stejný problém i já. Co v budoucnu? Co s dalšími zvířaty, která přibudou? Nebude to náhodou stejný problém, jako je už teď - tedy "nemáme místo na tolik zvířat"?
V článku je věta "Další rozšíření už pak potřeba nebude." - co tedy s množícími se zvířaty budou dělat, a proč to nemohou dělat už teď?
Taky to tam autorka mohla nějak elegantně včlenit, podložení toho tvrzení. :)
Hunter
4.3.2020 07:44 Reaguje na AnyrJarek Schindler
4.3.2020 09:56 Reaguje na Hunter"Rada zpřísnila podmínky a přeje si mít pravidelný přehled o tom, co se na pozemku děje a jakým způsobem se plní původní cíl. Původním záměrem nebyl chov koní, ale obnova původních rostlin a živočichů," řekla Pokorná Jermanová.
Před uzavřením smlouvy musí podle kraje žadatel doložit plán udržitelnosti projektu, který podstoupí každých šest měsíců kontrolu. Takovou strategii chovu včetně regulace kraj žádal už v květnu, kdy půjčení pozemků rada kraje neschválila. Mezi podmínkami je například zákaz stavebních úprav kromě stavby plotů bez povolení kraje.
Nějaký "výhled hospodaření" by tedy měl existovat.
Hunter
4.3.2020 12:03 Reaguje na Jarek SchindlerKarel Zvářal
3.3.2020 19:41Marcela Jezberová
4.3.2020 11:41 Reaguje na Karel ZvářalLukáš Kašpárek
4.3.2020 12:13 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
4.3.2020 12:23 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
4.3.2020 15:16 Reaguje na Marcela JezberováJá jen nemůžu vidět ty spekulace a soudy na základě spekulací... ale je to jen můj názor...
Možná jsem naivní, ale nemyslím si, že by neměli aspoň trošku jasno, jak toto celé řešit a nějaký plán, se kterým do toho šli.. ale nebavil jsem se s nimi o tom a tak tu nebudu dělat žádné rychlé soudy, spekulace a zbytečné úvahy. Můj postoj..
Čech M.
4.3.2020 00:17Takže to znamená jediné- navést tam smečku z Broumovska :)
Marcela Jezberová
4.3.2020 11:20Lukáš Kašpárek
4.3.2020 12:25Ale tak to na ekolistu bohužel chodí...
Chodí sem hromada lidí co vůbec nerozumí uváděným článkům ani tématům v nich, ale soudy až odsouzení různých skupin těch co se tím opravdu zajímají a snaží se nesobecky dělat něco víc než jen myslet sami na sebe je prostě hnus.... to bychom ale nebyli v ČR, aby kdokoliv schopný a charakterní nebyl za něco odsuzován a dehonestován.... to je prostě ta zlomená a bezcharakterní duše některých občanů ČR...
Jarek Schindler
4.3.2020 13:38 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
4.3.2020 15:20 Reaguje na Jarek SchindlerJinak někteří autoři na dotazy lidí na ekolistu reagují, ale často si vyslouží jen posměch, nemístné narážky a pohrdání od těch, kteří tématu nerozumí a jen plácají nesmysly... vážně se tak divíte tomu, že se jim do toho diskutování moc nechce?
Jarek Schindler
4.3.2020 18:59 Reaguje na Lukáš KašpárekPokud má někdo potřebu napsat článek, měl by mít i odvahu si ten článek obhájit.
Jinak se omlouvám, já zapomněl. Na přírodu, les a lesnictví, zvěř a myslivost, zemědělství atd. jsou tu kromě vás jedinými experty pouze experti z Hnití Duha. Ostatní pouze plácají nesmysly. Píši to správně?
Marcela Jezberová
4.3.2020 13:42 Reaguje na Lukáš KašpárekJarek Schindler
4.3.2020 14:22 Reaguje na Marcela JezberováK tomu jsem kdysi našel i takovéto vyjádření:
Zatímco ochuzování rozmanitosti otevřené krajiny v bezzásahovém režimu je poměrné známé, mnohem menší povědomí existuje o tom, že podobný dopad má i na lesy. „Lesy v bezzásahovém režimu, s výjimkou lesů horských, houstnou, mění se jejich druhová skladba, hynou staré stromy a pozvolna klesá jejich biodiverzita. Tento problém na sebe upozornil až v posledních letech, protože přírodní procesy v lesích probíhají pomaleji, než v bezlesí,“ upozornil Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
Příčiny jsou stejné, jako v případě stepí a luk. Také lesům chybí působení hlavních krajinotvorných fenoménů, tedy živlů a velkých kopytníků. „Evropská divočina odjakživa zahrnovala lesy i bezlesí, přičemž živly ani velcí kopytníci neuznávali jejich hranice. Pokud to myslíme s ochranou přírody vážně, měli bychom začít chápat lesy a bezlesí jako nedílné, neoddělitelné a prolínající se součásti téhož systému,“ doplnil Miloslav Jirků..
Účinná a finančně únosná ochrana biodiverzity se podle něj bez velkých území ponechaných samovolnému vývoji neobejde. Klíč k úspěchu však Miloslav Jirků vidí ve správném vyčlenění samostatně fungujících krajinných celků. „Prvním krokem k úspěchu je přestat bezlesí a navazující lesy uměle oddělovat a umožnit působení stejných krajinotvorných fenoménů v obou z nich. Pakliže budou takto spravované rezervace dostatečně velké, začnou se dosud uměle oddělené lesy a bezlesí prolínat aniž by zanikly, vzniknou přirozené přechody mezi zcela odlišnými biotopy. Biodiverzita se pak o sebe postará sama, tak jako před příchodem člověka,“ uzavřel Miloslav Jirků.
Evropská ochrana přírody by podle něj v tomto ohledu měla následovat celosvětový trend, kdy ochranáři vrací velké kopytníky jako nedílnou součást ekosystémů do přírody, kdekoliv je to jen trochu možné".
Doufám, že zvítězí zdraví rozum a toto jsou pouze zbožná přání několika ekologických fanatiků. Myslím, že toto by již bylo hodně přes čáru a s ochranou přírody u nás to nemá co dělat.
Marcela Jezberová
4.3.2020 15:48 Reaguje na Jarek SchindlerPodle mého je na místě, že se kraj zdráhá jim dát další dotace, tenhle projekt není perpetuum mobile a trochu vypadá jako malá černá díra.
Hunter
4.3.2020 16:18 Reaguje na Marcela JezberováJarek Schindler
4.3.2020 19:22 Reaguje na Marcela JezberováJiri Kovalovsky
15.3.2020 22:28 Reaguje na Jarek SchindlerMgr. Lukáš Čížek, Ph.D.
Vedoucí oddělení - Oddělení biodiversity a ochrany přírody, Vedoucí laboratoře - Laboratoř ekologie lesa
https://www.entu.cas.cz/pracovnici/profil/412/
Mgr. Miloslav Jirků, Ph.D.
Na Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR se zabývá parazity volně žijících zvířat. Od roku 2009 se intenzivně věnuje také zavádění (polo)divokých chovů velkých kopytníků, jako nástroje dlouhodobě udržitelného managementu krajiny.
https://vesmir.cz/cz/o-nas/autori/j/jirku-miloslav.html
S tim ze na projektu spolupracuji dalsi odbornici, jak z AV CR i nekolika Univerzit.
Pana Dostala si velmi vazim, pro nasi prirodu udelal velmi mnoho. Osobne mi prijde smutne kdyz vidim tolik reakci zalozenych bud na neznalosti nebo mozna na proste zavisti ci zle vuli. Je velmi lehke zvenku kritizovat. Nevidite obrovskou administrativu danou mnoha casto rozporuplnymi predpisy, nevidite praci od rana do vecera, kterou delate protoze verite v dobrou vec, protoze se snazite pomoct. Mozna si nekteri neumi predstavit ze takova motivace existuje.
Jarek Schindler
29.3.2020 07:46 Reaguje na Jiri KovalovskyBřetislav Machaček
24.6.2020 11:02 Reaguje na Jarek Schindlerkdyž novodobým"věřícím"předkládáte nechtěné argumenty."Víra" je totiž od slova věřit
a né uvažovat a klást si otázky proč.Kdysi
(mnohde i dnes)jim vadily ploty obor,pastvin
a jiné překážky v migraci zvířat.Dnes sami propagují oplocení 14O lokalit vytipovaných pro velké kopytníky a radí chovatelům ovcí oplotit i louky,aby ovce nenapadali vlci.
Sami provozují jen jiný typ obor,včetně umělého příkrmu a taky v budoucnu nutnou fyzickou regulací.Nemluvím o degeneraci z příbuzenského množení bez řádné plemenitby.
Možná budou donekonečna zvířata převážet
za účelem oživení krve,jak se děje mezi
ZOO a v případě chorob je i nakonec léčit.
Ono to jsou taková ZOO pro zviditelnění "věřících".O skutečné svobodě zvířat není
řeč a ani o zachování původních druhů.Koně pocházejí z VB,pratuři jsou pouze šlechtěnci tura domácího a pouze zubři jsou geneticky čistí a původní. Bez dotací a grantů by
"věřící"nebyli schopni toto ufinancovat a pokud by tatáž plocha byla spásána masným skotem,tak by to bylo možná i ziskové.
Nejde pouze o ekonomiku,ale o zdravý rozum,
neboť si taky nedovedu představit trvalý
dozor nad stádečky 5 kusů kopytnatců
v malých chráněných lokalitách.Hrozí tak
pytláctví či narušením oplocení.Stejnou
službu by vykonali i tam domácí kopytnatci.
Opět se ani neberou v úvahu názory okolních obyvatel obávajících se srážek vozidel s těmito zvířaty uniklými z ohrad či zničením úrody na polích.Nemám nic proti jejich chovu například v Bělověži,kde na to mají obrovské prostory vzniklé i likvidací vesnic z vůle fašistických"chovatelů symbolu Germánství"
Ale ono víra je víra a záleží na podmínkách její existence.Systém grantů a dotací,včetně sbírek obelhané veřejnosti umožňuje této víře její činnost a tak ji musí i náležitě prezentovat.Chtít podobnou podporu zemědělec ke spásání a oplocení podobné plochy,tak bude terčem kritiky,že je to netržní opatření,
že se krajina v rezervaci nemá oplocovat
a využívat k hospodářské činnosti.Ve světě
jsou i NP a chráněná území spásána skotem,
ovcemi a domácími kozami.Zde je na závadu
i kamzík,muflon,daněk a koza bezoárová.
Hledá se něco originálního a pokud možno
i prý původního.I zvířata původní sem
přišla často odjinud díky přirozené migraci
a nebo později záměrné díky lidem. Nemám nic proti žádnému "náboženství"pokud nezasahuje
do života jiných,nevnucuje jim svoji "víru"
a nezaštiťuje se "studiemi odborníků".Jiní
"odborníci" hlásají opak,ale to bývá terčem fanatické kritiky.