Kontroly čím se topí v kotlích: jak to řeší v zahraničí?
Ministerstvo životního prostředí se zajímalo o zkušenosti ostatních evropských států s možnostmi řešení stížností na provoz kotlů v domácnostech. Informace poskytlo 22 evropských zemí. Pozoruhodné je, že v mnoha odpovědích jednotlivých států bylo uvedeno, že ke spalování nekvalitních paliv nebo odpadu nedochází, protože by si to obyvatelé nedovolili. Obdobně zněla odpověď na dotaz, jak se brání zneužívání institutu kontrol k šikanování sousedů.
Dle údajů z konzultací se zástupci státní správy jednotlivých evropských států vyplynulo, že ošetření kontrol zdrojů je buď na celostátní úrovni (např. Švédsko) nebo na regionální úrovni (např. Itálie). Časté jsou kombinace obojího (např. Rakousko, Německo).
Pravidelnou, obvykle každoroční, kontrolu funkce spalovacích zařízení provozovaných v domácnostech má legislativně upraveno například Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Norsko, Rakousko či Švýcarsko. Provedení takové kontroly však neznamená, že by nebylo možné řešit mimořádné situace na základě stížnosti.
Z hlediska přístupu kontrolních orgánů do obydlí za účelem provedení kontroly je možné v zaslaných odpovědích vysledovat více různých přístupů. Země, ve kterých je dána povinnost každoroční kontroly spalovacích zařízení v domácnostech, mají určené odborně způsobilé osoby (např. kominík), který má přístup do domácnosti po předchozím ohlášení návštěvy.
Země, ve kterých není legislativně ošetřen přístup do domácnosti kvůli provedení pravidelné kontroly vyplývající za zákona, mají ošetřen přístup do domácnosti buď tak, že přístup je umožněn po souhlasu majitele nemovitosti, nebo na základě soudního příkazu.
Ale například ve Švédsku není přístup do domácnosti k provedení namátkové kontroly omezen a Regulační úřad má neomezené právo vstupovat do domácnosti za účelem provedení kontrol.
Přečtěte si článek Jak se bude v praxi kontrolovat, čím a jak lidé topí v kotlích na tuhá paliva?
Druhá část zemí (např. Řecko, Chorvatsko, Litva) přístup do domácnosti za účelem provedení kontroly nemají zákonem ošetřen a přístup je tak na základě práva na nedotknutelnost obydlí omezen pouze na ty situace, kdy s ním souhlasí majitel nemovitosti. V Itálii se předpokládá umožnění vstupu do obydlí za účelem provedení kontroly provozu spalovacího zdroje; pokud není přístup umožněn, může být uložena pokuta.
Zájemci o detailní informace o dopadech a kontextu novely zákona o ochraně ovzduší je najdou v Hodnocení dopadu regulace (tzv. RIA) v návrhu novely zákona.
reklama