https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kooperativa-nebude-od-roku-2022-pojistovat-uhelne-elektrarny-cez
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kooperativa nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ

17.6.2021 13:27 | PRAHA (ČTK)
"Po dohodě s provozovatelem bude letošní rok posledním obdobím, kdy pojišťujeme uhelné elektrárny skupiny ČEZ. Řídíme se VIG Climate Change Strategy, kterou skupina přijala v květnu 2019. Z ní, kromě jiného, vyplývá, že skupina VIG do konce roku 2035 zastaví investice do společností, které využívají neekologické uhelné zdroje. Jen za poslední dva roky jsme snížili počet těchto společností v našem portfoliu o 16 procent," uvedl člen představenstva pojišťovny Jiří Sýkora.
"Po dohodě s provozovatelem bude letošní rok posledním obdobím, kdy pojišťujeme uhelné elektrárny skupiny ČEZ. Řídíme se VIG Climate Change Strategy, kterou skupina přijala v květnu 2019. Z ní, kromě jiného, vyplývá, že skupina VIG do konce roku 2035 zastaví investice do společností, které využívají neekologické uhelné zdroje. Jen za poslední dva roky jsme snížili počet těchto společností v našem portfoliu o 16 procent," uvedl člen představenstva pojišťovny Jiří Sýkora.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pojišťovna Kooperativa nebude od počátku roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny skupiny ČEZ. ČTK to dnes řekl člen představenstva pojišťovny Jiří Sýkora. Je to podle něj jeden z dalších kroků v odklonu od zdrojů energie zatěžujících životní prostředí. Kooperativa patří do rakouské skupiny Vienna Insurance Group. ČEZ v reakci uvedl, že ke kroku došlo po vzájemné dohodě.
 

"Po dohodě s provozovatelem bude letošní rok posledním obdobím, kdy pojišťujeme uhelné elektrárny skupiny ČEZ. Řídíme se VIG Climate Change Strategy, kterou skupina přijala v květnu 2019. Z ní, kromě jiného, vyplývá, že skupina VIG do konce roku 2035 zastaví investice do společností, které využívají neekologické uhelné zdroje. Jen za poslední dva roky jsme snížili počet těchto společností v našem portfoliu o 16 procent," uvedl Sýkora.

Připomněl, že Kooperativa na pojišťovacím trhu působí v souladu se všemi pravidly Evropské komise, která se dotýkají udržitelných financí, a podniká všechny relevantní kroky vedoucí ke snižování uhlíkové stopy.

"Trend je jasný, tento krok je po vzájemné dohodě. I proto jsme představili před měsícem náš závazek do roku 2030 přebudovat výrobní portfolio na nízkoemisní. Zvýšíme výkon bezemisních zdrojů na 6000 megawattů do roku 2030, snížíme emise o 55 procent ve srovnání s rokem 2019," řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Připomněl, že v roce 2030 plánuje ČEZ vyrábět z 12,5 procenta veškeré produkce elektřiny, loni to byla zhruba třetina. "Máme již nastaven nový systém pojištění našich uhelných elektráren od příštího roku. Tak zajistíme tyto naše dožívající zdroje do té doby, než budou definitivně odstaveny," dodal Kříž. Detaily systému nespecifikoval.

Příští týden začínají Akční dny proti špinavému pojištění, kdy podle organizátorů budou po celé ČR lidé protestovat proti pojišťování fosilních paliv. Happeningy a akcemi chtějí upozornit na to, že pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz pojišťují fosilní paliva, jejichž spalování je hlavní příčinou klimatické krize, uvedli organizátoři z koalice Zastavme špinavé prachy.

Hlavním požadavkem organizátorů je, aby pojišťovny přestaly spolupracovat s firmami ČEZ, Sev.en Energy a EPH, jelikož ani jedna z nich neplánuje skončit se spalováním uhlí do roku 2030, jak doporučují vědci a vědkyně. Akce se podle organizátorů uskuteční od 21. června do 23. června ve většině krajských měst. Zaměřit se chtějí zejména na pobočky tří vybraných pojišťoven.

Počátkem června napsal Deník Referendum, že Elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače přichází o své současné pojistitele. Hnědouhelný zdroj přestanou podle něj pojišťovat všechny tři společnosti, které jí krytí podle evropské databáze TED dosud poskytovaly - jde o společnosti Allianz, Generali a Kooperativa.

Podle vlády by český energetický mix měl být v dlouhodobém horizontu postaven na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Na přechodnou dobu má pomoci plyn. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033.

Vláda vzala doporučení Uhelné komise na vědomí. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v rámci komise dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v energetice ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

18.6.2021 06:35
Allianz, Generali a Kooperativa? Budu muset zkontrolovat kde mám pojištěná auta. Aktivistická banka ve mě nebudí moc důvěry.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.6.2021 07:56 Reaguje na Richard Vacek
Opět jste nezklamal :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.6.2021 08:11
Pokud se pojišťuje elektrárna, nikdy to není u jediné pojišťovny, ale vždy ji pojišťuje více pojišťoven v předem stanoveném podílu. Ty pojišťovny se podle toho podílového vzorce dělí o pojistné a pokud dojde k nějaké pojistné události, podle toho vzroce taky proplácejí škodu. Naštěstí je u nás zatím dost dalších pojišťoven, které tím ekoteroristickým předsudkem netrpí. A pokud jejich počet bude klesat, elektrárnám nezbude nic jiného než se podívat do zahraničí, což bude znamenat další odliv peněz z republiky. Není to škoda?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist