https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koronavirus-ve-skolach-v-praze-zjisti-odbornici-z-odpadnich-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koronavirus ve školách v Praze zjistí odborníci z odpadních vod

2.9.2021 01:17 | PRAHA (ČTK)
Do kanalizace u školy je umístěno speciální odběrové zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Ty budou pravidelně zaměstnanci PVK odvážet do laboratoře.
Do kanalizace u školy je umístěno speciální odběrové zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Ty budou pravidelně zaměstnanci PVK odvážet do laboratoře.
Foto | Kelly Sikkema / Unsplash
Přítomnost koronaviru mezi dětmi a zaměstnanci základních škol v Praze 9 a Praze-Lysolajích budou nově kontrolovat z odpadních vod automatické sběrače umístěné v kanálech. Vzorky budou pravidelně odesílány do laboratoří. Pokud se v nich vyskytne vir, děti i zaměstnanci budou otestováni PCR metodou na covid-19. Novinářům to řekli primátorův náměstek a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN), starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a Petr Mrkos, ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které s radnicemi a VŠCHT na projektu spolupracují. Pokud se metoda osvědčí, rozšíří se do dalších pražských škol. Nenahradí však testování nařízené na začátek školního roku.
 

"Náš cíl je, abychom měli bezpečné školy. Když jsme se dozvěděli, že velká část škol chce testovat pomocí antigenních testů, které nepovažujeme za nejlepší řešení, tak jsme se domluvili (s PVK a Hlubučkem), že bychom si ten antigen pojistili a začali to měřit touto formou," řekl Portlík.

Na jaře se ve školách sice používaly antigenní testy, ale podle starostů byl záchyt viru velmi nízký. "Přesně tato metoda nám pomáhá, aby se děti do škol mohly vrátit a zůstat. I ti, kteří se testovat nechtějí, tak tímto způsobem je možnost je otestovat," řekl Hlubuček.

Do kanalizace u školy je umístěno speciální odběrové zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Ty budou pravidelně zaměstnanci PVK odvážet do laboratoře. "Na základě výsledků ze zahraničí jsme viděli, že je poměrně spolehlivá korelace mezi vývojem epidemiologické situace a výskytem virových partikulí v odpadních vodách," řekl Mrkos.

Jakmile bude v odpadní vodě zachycena přítomnost viru, vedení školy nechá otestovat všechny své žáky a zaměstnance na covid. "Doufám, že do budoucna to předejde problematickým situacím, protože nyní nemáme přesné informace o tom, jak bude dál probíhat testování na školách," řekla ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová.

Metoda bude nyní několik týdnů ve zkušebním provozu. PVK ji totiž zkouší na velkých objektech, jako je Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV), na samostatných domech, jako je škola, to zatím nezkoušela. Hlubuček řekl, že pokud se vše osvědčí, bude stejný způsob zaveden ve zbylých pražských základních i mateřských školách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist