https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-se-nebrani-vyhlaseni-chko-krusne-hory-hejtman-chce-jednat-se-starosty-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj se nebrání vyhlášení CHKO Krušné hory, hejtman chce jednat se starosty obcí

28.7.2021 12:57 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
S požadavkem na vyhlášení CHKO vystoupilo uskupení Spojenci pro kraj, které je součástí krajské koalice. Za vyhlášení CHKO vznikla také petice.
S požadavkem na vyhlášení CHKO vystoupilo uskupení Spojenci pro kraj, které je součástí krajské koalice. Za vyhlášení CHKO vznikla také petice.
Ústecký kraj se nebrání vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory, hejtman Jan Schiller (ANO) chce ale nejprve jednat s obcemi, které by její případné vyhlášení zasáhlo. Na prověření rizik a přínosů CHKO pracuje odbor životního prostředí, řekl Schiller ČTK. Zástupci ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR měli ve středu představit návrh CHKO zástupcům kraje, setkání bylo zrušeno kvůli pracovní vytíženosti ministra Richarda Brabce (ANO).
 

"Návrh je diskutovaný, víceméně se jen pan ministr zmínil o tom, že bychom měli jednat s obcemi, které jsou dotčené. Myslím si, že to není úplně zavrženíhodný nápad, ale musíme to skutečně prodiskutovat ze všech stran," uvedl Schiller, podle kterého by mohlo vyhlášení ochrany ohrozit transformaci kraje po těžbě. "CHKO má tak přísná pravidla, že by nám to v rozvoji mohlo zabánit, ale určitě je možnost diskutovat ta pravidla tak, aby vzniklo obojí, aby vznikla chráněná krajinná oblast, a aby ještě i tam mohl nastat rozvoj," doplnil hejtman.

Vytvoření chráněného území požaduje ekologická organizace Greenpeace kvůli kácení lesů v blízkosti Horního Jiřetína na Mostecku. Les podle aktivistů vlastní společnost I. H. Farm, která je spojená s finančníkem Pavlem Tykačem. Z informací, které ČTK zaslal už dřív krajský úřad, vyplývá, že se s vyhlášením požadovaného území počítá, úřad chce uzavřít s vlastníkem smlouvu. Pokud se smlouva neuzavře, budou podle úřadu zahájeny kroky k vyhlášení přírodní rezervace s totožným vymezením bezzásahové zóny.

Smlouva zatím sjednána nebyla, krajský úřad obdržel zhruba v polovině července protinávrh, věc by chtěl vyřešit začátkem srpna. "Součástí smlouvy bude samozřejmě přesné vymezení bezzásahového území a určení minimálního objemu mrtvého dřeva, který bude nutno ponechávat v porostech, včetně způsobu, jak ho dosáhnout. Limitován bude i objem a způsob těžeb mimo bezzásahové území," řekl ČTK mluvčí kraje Martin Volf.

S požadavkem na vyhlášení CHKO vystoupilo uskupení Spojenci pro kraj, které je součástí krajské koalice. Za vyhlášení CHKO vznikla také petice. Ke dnešnímu dni ji na stránkách chkokrusnehory.cz podepsalo 3628 lidí nejen z Ústeckého kraje.

Krušné hory jsou územím o rozloze 6000 kilometrů čtverečních podél hranice s Německem, na české straně hranice je zhruba čtvrtina. Česko má v současné době 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 procent rozlohy země. Krušné hory jsou zmiňovány v koncepčních materiálech ochrany přírody a krajiny mezi územími, která jsou pro vyhlášení CHKO vhodná. Podle organizátorů petice by si ministerstvo životního prostředí a vláda měly s přípravou a vyhlášením CHKO Krušné hory pospíšit, Krušné hory jsou podle nich jedním z mála českých pohoří bez plošné ochrany.

CHKO je způsob ochrany přírodní i kulturní krajiny, včetně historických sídel. "Ve srovnání s národními parky zaměřenými na zvláště cenná přírodní území jsou CHKO spjaty spíše s udržitelným rozvojem krajiny. Nebrání výstavbě jako takové, ale chrání území obcí před zásahy, které nerespektují charakter osídlení a narušují krajinný ráz," řekla před časem zastupitelka Ústeckého kraje Karolina Žákovská (Zelení), která se jako právnička specializuje na ochranu životního prostředí. Není tak podle ní třeba se obávat, že CHKO znemožní rozvoj Krušných hor.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

28.7.2021 14:01
Tykač těží pod kopcem i na kopci
Odpovědět
Hu

Hunter

28.7.2021 14:33
Krušných Hor bude škoda.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.7.2021 15:03
Když ho vyhlásí, aby nakonec nedopadl jako Šumava, Krkonoše.

Místa málem disnejland !
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.7.2021 19:17 Reaguje na smějící se bestie
Snad ne, snad je nezničí medializace, reklama nebo developeři. Velká část Krušných Hor je v povědomí zatím taková popelka mezi českými horami a je to jejich štěstí. CHKO problematické není. Vznikne Správa, která bude smět mluvit do některých rozhodnuti, vést evidenci, mít pravomoce v péči o území a zachování krajinného rázu, bude stát peníze, toť asi vše.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.7.2021 19:29 Reaguje na Jarka O.
Samozřejmě jim přeji jen to nejlepší - pro přírodu.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

28.7.2021 15:27
žiju na samé hranici CHKO a nikdy jsem neměl pocit, že mě to nějak omezuje Dokonce můžu topit i dřevem a chodit na houby, žádnej ochranář mi to nezakázal !! Takže pokud se to prosadí, hodně zdaru !
Odpovědět
Sl

Slovan

28.7.2021 16:29 Reaguje na Robert Jirman
Přesně tak. Moje zkušenost je stejná... trvale žiji u jedné, střídavě u druhé a o nějakém velkém omezování, jak se někteří snaží namluvit, nemůže být řeč. Doufejme tedy, že CHKO vznikne - ty hory si ochranu jednoznačně zaslouží! Je to krásná oblast.
Odpovědět
kk

karel krasensky

28.7.2021 21:44
Jasně vyhlašte chko Krušné hory a objeví se místa pro další darmošlapy a parazity jako jsou tady ochranaři v Beskydech.Další danová klíštata
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

29.7.2021 06:50
To už se tam jako nebudou stavět další větrníky ? A není to škoda ? :-)
Když ptáčka lapají .... Zase ale bude kam umístit ty stovky RNDr , co chrlí fakulty a už je nikdo nechce.
A co CHKO Vysočina , může být ?
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.7.2021 08:44 Reaguje na Petr Pekařík
Na Vysocine je davno CHKO Zdarske Vrchy, zemedelstvi, lesnictvi a prumysl normalne bezi. Problem neni jen, jaka smi byt rekultivace po tezbe, ale hlavne tezba. V Krusnych Horach to mozna bude jedno z hledisek, jestli CHKO vyhlasi nebo radsi ne. Nechteli tezit lithium?
Odpovědět

Jirka Černý

29.7.2021 06:59
Ještě se jim nepovedlo zaháčkovat a už slůvko bezzásahová zóna? To je taková klasická salámová metoda, jen jsou tak natěšení že si další kolečka předkrajují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist