https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-vysocina-loni-sledoval-ovzdusi-ctyr-obci-horsi-bylo-v-zime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj Vysočina loni sledoval ovzduší čtyř obcí, horší bylo v zimě

23.5.2019 00:09 | JIHLAVA; (ČTK)
Kraj Vysočina nechal loni sledovat čistotu ovzduší v Lukavci na Pelhřimovsku, Rantířově u Jihlavy, Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a ve Velké Bíteši na Žďársku. Výsledky byly horší v zimě, kvůli lokálním topeništím. / Ilustrační foto
Kraj Vysočina nechal loni sledovat čistotu ovzduší v Lukavci na Pelhřimovsku, Rantířově u Jihlavy, Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a ve Velké Bíteši na Žďársku. Výsledky byly horší v zimě, kvůli lokálním topeništím. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kraj Vysočina nechal loni sledovat čistotu ovzduší v Lukavci na Pelhřimovsku, Rantířově u Jihlavy, Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a ve Velké Bíteši na Žďársku. Výsledky byly horší v zimě, kvůli lokálním topeništím. Hodnoty ale byly ve všech sídlech u prachu a oxidů dusíku pod ročními limity. Odborníci poukázali na vyšší výskyt rakovinotvorného benzo(a)pyrenu zejména v Lukavci. U této látky ale jde jen o orientační měření, upozornila v úterý novináře Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu v Ostravě.
 

Benzo(a)pyren je podle Hellebrandové velmi diskutovaná znečišťující látka. "A to z toho důvodu, že je to prokázaný karcinogen," uvedla. Jde o aromatický uhlovodík, který se koncentruje na sazích. Na základě dřívějších zjištění nechal kraj u této látky odebírat vzorky jen v Rantířově a v Lukavci.

Překročení limitu odborníci zjistili také v Rantířově, ale jen mírně. "Kdežto u Lukavce je to prokazatelné," uvedla Hellebrandová. Zároveň upozornila, že aby bylo měření u této látky průkazné, muselo by být vzorků z každého místa nejméně 61 za rok, zatímco kraj jich nechává v jednom sídle odebrat 18.

Kraj Vysočina si nad rámec státního monitoringu objednává měření čistoty ovzduší sedmým rokem. První pětiletý projekt sice potvrdil to, že Vysočina patří mezi regiony s nejčistším ovzduším v Česku, ale ukázal i na slabší místa.

Odborníci v úterý novinářům představili první výstupy druhého pětiletého projektu, který začal s minulým rokem. Změnil se v něm i postup monitoringu. Předtím byly měřicí stanice několikrát v roce na více místech, teď kraj nechává sledovat vybraná čtyři sídla celý rok. Podle Hellebrandové to je výhodnější i z toho důvodu, že data pak lze porovnat s ročními limity.

Letošní měření se týká Velkého Meziříčí, Chotěboře, Kamenice nad Lipou a Ledče nad Sázavou. Vedle Zdravotního ústavu v Ostravě se na něm podílí firma Envitech Bohemia.

Měření v prvním pětiletém období podle dřívějších údajů kraje stálo 5,8 milionu korun, náklady druhého pětiletého projektu mají být 6,7 milionu Kč. Kraj se podílí také na sledování kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně. V ní nebyly loni překročeny roční imisní limity ani u prachu, ani u oxidů dusíku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist