Křesťanské církve řekly ne investicím do fosilních paliv
„Chceme ve svých investicích být opatrní a vyvarovat se toho, co je podle nás neetické podnikání. Svými investicemi chceme bojovat proti praktikám, které nevedou k udržitelné budoucnosti,“ říká generální sekretář Olav Fykse Tveit. „Využívání fosilních paliv musí být významně omezeno. A tím, že nebudeme investovat do společností, které se fosilními palivy zabývají, chceme ostatním ukázat cestu, kterou jako lidská rodina musíme jít.“
Světová rada církví ve srovnání s jinými investičními subjekty nepatří mezi obry. Podle finanční ředitelky rady Elaine Dykesové disponuje rada 8,7 miliony švýcarských franků v nadačních fondech a 8 miliony v krátkodobých vkladech.
Podle čtvrtečního vyjádření Světové rady církví šlo jen o jedno z řady rozhodnutí, které rada právě přijala. Jde však o rozhodnutí, kterým chce rada dát najevo svůj dlouhodobý závazek vůči všem stvořením a boji proti klimatickým změnách.
Některé členské církve, jejichž dřívější investice směřovaly do rozvoje fosilních paliv, se zavázaly své podíly v projektech odprodat.
Podle rady je toto rozhodnutí i důležitým signálem pro blížící se Mezináboženský summit ke změně klimatu, který se v New Yorku uskuteční v září.
Ve svých etických pravidlech má rada už zapovězeno investovat do zbraní, jaderné energie a geneticky modifikovaných organismů.
Světová rada církví je společenství 345 církví ze 140 zemí světa. Členy jsou i české církve, například Československá husitská církev, Slezská církev evangelická a. v. nebo Českobratrská církev evangelická. Rada celkem sdružuje 560 milionů křesťanů. Římskokatolická církev členem rady není.
reklama