https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kretinskeho-leag-podle-correctivu-poskozuje-vodni-zdroje-a-plati-za-mlceni-leag-to-poprel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Křetínského LEAG podle Correctivu poškozuje vodní zdroje a platí za mlčení, LEAG to popřel

29.9.2023 01:39 | BERLÍN (ČTK)
Těžební činnosti, kdy firma z dolů odčerpává vodu, se do Sprévy podle Correctivu dostávají sulfáty. Ty mohou být ve vyšších dávkách nebezpečné zejména pro děti, proto jsou na pitnou vodu stanoveny limity těchto síranů. Ilustrační foto
Těžební činnosti, kdy firma z dolů odčerpává vodu, se do Sprévy podle Correctivu dostávají sulfáty. Ty mohou být ve vyšších dávkách nebezpečné zejména pro děti, proto jsou na pitnou vodu stanoveny limity těchto síranů. Ilustrační foto
Těžební činnost lužické těžební a energetické společnosti LEAG, kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, poškozuje vodní zdroje Braniborska a Berlína, firma si ale kupuje mlčení německých obcí a měst. Tvrdí to investigativní skupina Correctiv, podle které společnost LEAG uzavřela smlouvu o mlčenlivosti s Frankfurtem nad Odrou. Firma i město v žádosti ČTK o komentář obvinění odmítly. Křetínský v reakci odkázal na prohlášení LEAGu.
 

LEAG je součástí Křetínského skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH) a podle webu EPPE je největší energetickou společností ve východním Německu, kde se rovněž řadí k největším soukromým zaměstnavatelům. Společnost se věnuje těžbě, rafinaci a výrobě elektřiny a tepla. LEAG provozuje čtyři doly, elektrárny, jednu rafinerii a nově se zaměřuje na obnovitelné zdroje či skladování elektrické energie.

Právě kvůli těžební činnosti, kdy firma z dolů odčerpává vodu, se do Sprévy podle Correctivu dostávají sulfáty. Ty mohou být ve vyšších dávkách nebezpečné zejména pro děti, proto jsou na pitnou vodu stanoveny limity těchto síranů. Již nyní je v Braniborsku kontaminována sulfáty podzemní voda v oblasti o rozloze 1800 kilometrů čtverečních.

"Když LEAG znečišťuje podzemní vodu v Braniborsku, ohrožuje to pitnou vodu nejen ve Frankfurtu nad Odrou, ale také vodu v berlínských domácnostech," napsal Correctiv.

Investigativní skupina tvrdí, že LEAG si od obcí kupuje mlčenlivost a že Frankfurt nad Odrou, který s LEAGem vedl spor, městečko Müllrose a obce Jacobsdorf a Briesen dostaly od společnosti pět milionů eur (122 milionů Kč) na rozšíření zdroje pitné vody, čímž získají více nezávislosti na vodě ze Sprévy. Součástí dohody je také mlčenlivost, dodal Correctiv.

LEAG se proti obsahu článku i tvrzení skupiny Correctiv ohradil. "LEAG důrazně odmítá nařčení ze strany Correctivu, že platí za to, aby se předešlo publicitě o možném ohrožení kvality pitné vody. Cílem mimosoudního vyrovnání s městem Frankfurt nad Odrou a jeho vodárnami bylo vyhnout se možnému zdlouhavému soudnímu sporu," sdělila ČTK mluvčí LEAGu. Dodala, že modernizace vodárny v Müllrose přinese Frankfurtu a okolí dlouhodobou jistotu zdroje nezávislého na Sprévě.

Mluvčí Frankfurtu Uwe Meier na dotaz ČTK odpověděl, že obvinění z braní peněz za mlčenlivost je absurdní. Uvedl, že správné je tvrzení o tom, že město se s LEAGem mimosoudně dohodlo a že díky dohodě se rozšíří vodní zdroj v Müllrose. Ostatní výroky označil za nepravdivé včetně toho, že zmíněných pět milionů eur jsou peníze za mlčení.

Křetínský se ke Correctivu přímo nevyjádřil. Mluvčí jeho EPH Daniel Častvaj odkázal na tiskové prohlášení LEAGu.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist