https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kromerizska-radnice-nakoupila-pro-obyvatele-pres-2000-komposteru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kroměřížská radnice nakoupila pro obyvatele přes 2000 kompostérů

4.12.2017 10:35 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Kompostéry jsou určeny pro obyvatele rodinných domů ve vybraných ulicích a místních částech, kde lidem nejsou k dispozici hnědé popelnice na bioodpad. Ilustrační foto.
Kompostéry jsou určeny pro obyvatele rodinných domů ve vybraných ulicích a místních částech, kde lidem nejsou k dispozici hnědé popelnice na bioodpad. Ilustrační foto.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Kroměřížská radnice nakoupila přes 2000 kompostérů na bioodpad. Stály zhruba 6,3 milionu korun, přičemž 85 procent nákladů město získalo prostřednictvím dotací z evropských fondů. Kompostéry jsou určeny pro obyvatele rodinných domů ve vybraných ulicích a místních částech, kde lidem nejsou k dispozici hnědé popelnice na bioodpad, řekl místostarosta Marek Šindler (ČSSD).
 

"Zavedení kompostérů má jednoznačný cíl snížit množství komunálního odpadu. Občané je dostanou zdarma a po pěti letech se stanou jejich majetkem. Kompostéry budeme distribuovat od 15. ledna do konce února," uvedl místostarosta. Zařízení podle něj mají u obyvatel posílit motivaci k třídění odpadu. Město pořídilo celkem 2137 kompostérů.

Smlouvu o výpůjčce a darovací smlouvu budou moci zájemci uzavřít na oddělení místních poplatků v budově městské policie na Velkém náměstí. Úředníci také zkontrolují, zda žadatelé nejsou dlužníky města. "S podepsanou smlouvou pak lidé zajedou do zahradnictví Biopasu v ulici Albertova, kde jim bude kompostér vydán," uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Kompostéry budou distribuovány do místních částí Bílany, Drahlov, Hradisko, Kotojedy, Postoupky, Těšnovice, Trávnické zahrady, Trávník a Zlámanka. V samotné Kroměříži je dostanou lidé bydlící v ulicích Altýře, Axmanova, Bílanská, Brandlova, Braunerova, Čelakovského, Dolnozahradská, Gorkého, Hlávkova, Chelčického, Chobot, Chropyňská, J. Silného, K. Rajnocha, Ke Splávku, Kožíkova, Krátká, Na Nohyláku, Na Sádkách, Na Sladovnách, Nádražní, Nová, Ovocná, Partyzánská, Raisova, Resslova, Seifertova, Skopalíkova, Slovákova, Stoličkova, Štítného, Švabinského, Tomečkova, Tomkova, Třasoňova, Třebízského, U Prachárny, U Trati, U Zámečku, Veleslavínova, Veselá, Volného, Wolkerova a Zborovská.

Kompostér má objem 900 litrů, je vysoký jeden metr a váží téměř 20 kilogramů. Měl by být odolný proti UV záření a proti kyselým a zásaditým látkám. Zařízení má dva vybírací otvory po celé délce stěny kompostéru a větrací otvory na všech stranách. Plní se shora díky odklopnému víku, které má pojistku proti samovolnému otevření. Plastový kompostér odolá teplotám minimálně od minus 30 po plus 45 stupňů Celsia.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist