https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kurovcova-kalamita-bude-letos-pokracovat-tezba-se-zdvojnasobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba se zdvojnásobí, říká ministr Brabec aktualizováno

21.2.2019 11:30 | PRAHA (ČTK)
Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je na severní a střední Moravě a ve Slezsku.
Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je na severní a střední Moravě a ve Slezsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Štěpán Rosenkranz / NP Šumava
Kůrovcová kalamita bude letos pokračovat, těžba napadeného dřeva se oproti loňsku nejspíš zvýší více než dvojnásobně. Při dnešní diskusi Institutu pro politiku a společnost to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministr upozornil, že ke kalamitě přispívá dlouhotrvající sucho, které podle něj letos nezmírní ani nadbytek sněhu na horách. Loni se vytěžilo v důsledku kůrovcové kalamity víc než 18 milionů metrů krychlových dřeva.
 

"Letos odhadujeme, že by se kůrovcová těžba mohla zvýšit na 30 až 50 milionů kubíků. To je šílené číslo, protože roční těžba byla v České republice kolem 18 až 19 milionů kubíků všeho dřeva," řekl Brabec.

Upozornil, že k problémům s kůrovcem přispívá sucho. To podle něj bude pokračovat i letos.

Právě dlouhotrvající sucho má podle odborníků přímý vliv na rozšiřování kůrovce v krajině. Potvrdil to i další účastník diskuse, biolog David Storch. Podle něj má nedostatek vody fatální dopad na biodiverzitu tuzemské krajiny, což šíření kůrovce svědčí. Kůrovcová kalamita se tak může opakovat ještě v několika dalších letech.

Pokračující kalamita bude mít výrazný vliv na lesní hospodářství. "Ceny dřeva se snížily už o dvě třetiny," řekl ministr. To dopadá na tisíce vlastníků lesů, jejich struktura se tak podle Brabce v příštích letech výrazně pozmění. Podle ministra mají majitelé půdy už v současnosti problémy se zalesňováním krajiny. To by mohlo do budoucna způsobit další problémy v hospodaření s krajinou.

V boji s kůrovcem by mohla pomoci poslanecká úprava lesního zákona, kterou v pondělí podpořila vláda. Ministerstvo zemědělství by tak dostalo pravomoc zasahovat při mimořádných situacích nad rámec zákona do hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vlastníci lesů by pak mohli na základě mimořádných opatření, o kterých by ministerstvo mohlo rozhodnout v případě kalamit v lesích na území nejméně dvou krajů, odložit protikůrovcová opatření v lokalitách, kde kvůli kalamitě už nejsou efektivní. Kapacity na těžbu by pak mohli soustředit do míst, která ještě lze zachránit. Nemusely by se tak těžit suché stromy, ze kterých hmyz už vylétl. Výjimky by mohly být i pro zalesňování holin kvůli nedostatku sazenic.

Pokud poslanci novelu přijmou v prvním čtení, pravidla začnou platit před začátkem jara, kdy se dá očekávat zvýšený výskyt lýkožrouta.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Objem kůrovcového dřeva roste od roku 2013, mezi lety 2015 a 2016 se zdvojnásobil. Dominantním škůdcem mezi kůrovci zůstal lýkožrout smrkový a lýkožrout lesklý. Na severní a střední Moravě a ve Slezsku významně působí také lýkožrout severský. Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je podle odborníků právě na severní a střední Moravě a ve Slezsku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

21.2.2019 12:18
Pořád dokola stejná demagogie... v ČR se nedělá téměř nic pro to, aby se situace zlepšila, naopak.. pořád jde jen a jen o ty těžby...
Odpovědět
ig

21.2.2019 14:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Přitom je řešení tak jednoduché. Stačí přesvědčit lidi, že nepotřebují peníze a všechno se srovná samo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.2.2019 15:42 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale, když se napadené stromy nevytěží, bude situace eskalovat. To by se vám líbilo?
Odpovědět

21.2.2019 19:42
Svádí se na sucho, ale kůrovec bují od roku 2013 to ještě sucho v českých krajích zdaleka nebylo... Lýkožrouti začali nabírat na síle po bláznivých nápadech o bezzásahových zónách a samobnovitelné schopnosti lesů, bezúklidových zónách apod. By mně zajímalo proč si neposype popelem hlavu stát, odborní poradci, zainteresované neziskovky, nebo tzv. ochránci přírody, kteří se manifestačně přivazovali ke stromům,nebo proč se les efektivně neošetřuje, proč se nedělají na jaře v lesích tzv. kůrovcové pásy využívané lesníky a majiteli lesů snad po staletí zrovna proti žravému hmyzu. Kecy o dominantním vlivu sucha vidím pouze jako odvádění pozornosti od zodpovědnosti státu, od diletantismu odpovědných úředníků a následky?? Bohatství naší krajiny a odkaz našich předků se změnil v plošnou devastaci především borových a smrkových porostů a to jistě není konec krajinných souvislostí, případně nástup invazivních druhů. Hlavně že úředníci řeší zvířata v cirkusech, čipují každý štěně, nebo evidují papoušky a každou kozu. Na tom opravdu stojí ochrana přírody.
Odpovědět
mr

21.2.2019 20:14 Reaguje na
Určitě máte kus pravdy. Když propouštěli lidi z lesa, říkal jsem, že přijde katastrofa. Už jsem tu kdysi psal - lesník má být lesníkem a maximální čas být v lese na pochůzce. V kanclu nebo na posedu je na dvě věci. "Ryba vždy zapáchá od hlavy." Stát jsem my - a já si rozhodně sypat hlavu popelem nebudu. Vy jste nevolal po odbornících na svá místa? Už nám je tam dosadili. Kozy evidovat by se líbilo i mně.
Odpovědět
mr

21.2.2019 20:16 Reaguje na
Oprava - "stát jsme my".
Odpovědět
ST

Sandra Thimoty

22.4.2019 10:14
Really very interesting content.
I have never seen content like everything on your blog.
Don't forget to also see my content Thank you ... :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist