https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvetna-zahrada-zahaji-i-pres-nakazu-prodej-kvetin-a-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Květná zahrada zahájí i přes nákazu prodej květin a rostlin

2.4.2020 00:16 | ZLÍN (ČTK)
Květná zahrada, která je na listině světového dědictví UNESCO, zůstává kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru uzavřená pro veřejnost. / Ilustrační foto
Květná zahrada, která je na listině světového dědictví UNESCO, zůstává kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru uzavřená pro veřejnost. / Ilustrační foto
Květná zahrada v Kroměříži včera i přes pandemii nového typu koronaviru zahájila prodej květin a dalších rostlin pro veřejnost. Prodej je povolen na základě výjimky z opatření vlády v oblasti maloobchodu a služeb, sdělila včera mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.
 

Květiny si mohou zájemci nakoupit ve všední dny od 12:00 do 14:00. "Na prodej budou větší i menší kamélie, macešky, sedmikrásky, pomněnky," uvedla mluvčí.

Kupující však podle ní musejí dodržet platná mimořádná opatření. "Především používat ochranné prostředky dýchacích cest, jako jsou respirátor, rouška, ústenka, šátek nebo šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének. Dále zachovávat při nákupu odstup od dalších nakupujících nejméně dva metry. Vzhledem k technickým možnostem bude možná pouze platba v hotovosti," doplnila Šnajdarová.

Květná zahrada, která je na listině světového dědictví UNESCO, zůstává kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru uzavřená pro veřejnost. Práce zahradníků uvnitř zahrady se však nezastavily. V těchto dnech například ořezávají živé habrové stěny a ovocné stromy. Připravují také trvalkové záhony a ve sklenících pečují o desítky tisíc rostlin, s jejichž venkovní výsadbou počítají v květnu.

Květná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům v České republice a je výjimečná i v celoevropském měřítku. O zbudování zahrady se v letech 1665 až 1675 postaral architekt Giovanni Pietro Tencalla. V následujících staletích prošla zahrada různými úpravami. V roce 1998 byla spolu s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou v Kroměříži zapsána na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. V roce 2014 skončily v Květné zahradě práce za 230 milionů korun, díky nim se její část vrátila do své podoby ze 17. století.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist