Kvůli modráskovi se ve Zlíně změní režim sečení u řeky Dřevnice
Nový plán sečení se týká několika úseků. "První úsek se nachází od místa Zlín-Louky až po Zlín-Malenovice a týká se jen strany cyklostezky směrem k řece. Úsek lze sekat jen do vzdálenosti 1,2 metru od okraje cyklostezky a odpočívadel. Druhý úsek v Malenovicích, za průmyslovým areálem a strojírnami, se týká obou stran cyklostezky a nebude se sekat vůbec. Ve výjimečných případech, například při neobvyklém růstu vegetace, lze ve stanoveném období mezi 10. červnem a 15. zářím sekat okolí cyklostezky jen do vzdálenosti 0,2 až 0,25 metru od obou okrajů cyklostezky," uvedl mluvčí.
"Levý břeh Dřevnice je v určitých místech stanovištěm modráska bahenního, druhu chráněného v rámci Natury 2000. I když v ČR není tento modrásek dramaticky ohrožen, je díky Natuře legislativně chráněn. S pracovníky Povodí Moravy spolupracujeme již více než deset let při ochraně populací tohoto modráska u Dřevnice, ve smyslu načasování sečí břehů Dřevnice v průběhu roku. Jsme rádi, že letos podpoří naše úsilí při ochraně modráska i město Zlín a přizpůsobí mu sečení městských pozemků," uvedl Jan Růžička z Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí zlínské univerzity.
Sekat se nesmí od 10. června do 15. září. "Toto období musí zůstat klidové, jednak pro růst živné rostliny modráska bahenního, krvavce totenu, jednak pro vývoj jeho larválních stádií," uvedl Růžička.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
Karel Zvářal
25.5.2024 02:46Rovněž nesmyslné odstraňování vrbiček a olší by stálo za úvahu omezit, aspoň na úsecích s mělkou vodou. Jedná se o jiný klenot naší přírody, ledňáčka říčního, který tím přichází o bidýlka (odsedátka) a je nucen odpočívat na kamenech, větvích stromů podél řeky nebo na zbytcích bylin, které se však pod ním prohýbají až k zemi. Dříve tento nádherně zbarvený pták byl hojnější, a to nejen díky zarostlejším břehům s množstvím vhodných míst k lovu, ale i většímu zarybnění.
Nebývalý nárůst početnosti volavek, morčáka, vydry, ale i lov čápa černého na rušných úsecích - to vše má na hustotu rybí obsádky vliv, a to zejména v suchých letech, kdy na mělčinách jsou ryby velmi zranitelné. Méně ryb ve vodě nahrává výskytu konipase horského, na kterého tak zbývá více hmyzu, kterýžto loví i mláďata kachny. Ta se stávají kořistí volavky, která využije každé příležitosti. Zkrátka na jednu stranu "úzkostlivá čistota" v péči o travní porosty a dříve nevídaný nárůst rybožravých predátorů zcela změnil druhové spektrum obyvatel řeky.
Vladimir Mertan
25.5.2024 08:38 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
25.5.2024 08:58 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
25.5.2024 11:08 Reaguje na Karel ZvářalIde o to, že každý biotop a druh má svoje nároky. My máme (alebo často nemáme) rôzne možnosti ako ho udržiavať. Ideálne je, ak je údržba vykonávaná v rôznom čase mozaikovate a strieda sa pastva, kosenie v niektorých prípadoch aj vypaľovanie. Niekedy je žiadúce narušenie terénu, alebo aj prestriedanie s úhorom.
V praxi sme ale často radi, ak sa podarí lokalitu aspon premulčovať, alebo prefrézovať.
Ak myslíte na holé trávniky, to je skôr problém v mestách. Tam by sa to určite dalo robiť inak, chcelo by to inú techniku - lištové kosačky a zúžitkovanie sena ked tak aspon v bioplynke. Potom by sa dalo kosiť 1x až 2x ročne podľa typu porastu, úživnosti pôdy a dažďových zrážok.
Karel Zvářal
25.5.2024 11:31 Reaguje na Vladimir MertanNa problematiku modrásků se dívám očima praktika-pozorovatele. Neseču, zajímají mě tzv. odběhnuté louky. Tyto plochy se vyznačují četnými mraveništi, nejsou sice tak vysoká, jako termitiště, ale pro ekosystém mají podobný význam. A ač se tam pravidelně neseče, resp. vůbec, je tam vysoká pestrost bylin, nálety šípků, trnek ap., rovněž (většinou drobní) motýli různých barev - nefotím, nechytám, názvy se neučím. Ale je to obrovský rozdíl oproti 2x ročně sečenému břehu, kde nic podobného nevidíte. Prostě nová generace bylin vyroste i přes tu stařinu, pase se tam leda zajíc nebo srnka. Takže ono to kritizované nicnedělání může mít v některých případech odůvodnění, zde se to jeví určitě lepší, než sečení v nevhodný termín. Ale to nejde aplikovat všude, určitě ne v okolí frekventovaných míst.
Vladimir Mertan
25.5.2024 21:29 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.5.2024 07:45 Reaguje na Vladimir MertanSlavomil Vinkler
25.5.2024 07:06smějící se bestie
25.5.2024 08:36 Reaguje na Slavomil VinklerA bez dotací - to nedaj !
Vladimir Mertan
25.5.2024 11:30 Reaguje na smějící se bestieOkrem toho či už motýle alebo vtáci obsadzujú s radosťou sukcesné zarastajúce biotopy. Až sa ten biotop stratí, stratia sa aj oni. Ak ponechám na lokalite lopúchy, bodliaky čo s tým budem robiť budúci rok? Lopúchové seno?
Slavomil Vinkler
25.5.2024 15:54 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
25.5.2024 21:36 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
26.5.2024 07:15 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
26.5.2024 09:21 Reaguje na Slavomil VinklerAk tie plochy vynecháte často, tak degradujú ešte viac.
Samozrejme máte pravdu, že takéto plochy sú potrebné, len upozorňujem že to nie jej úplne jednoduché. Poľnohospodárom takéto opatrenia robia problémy a celkove systém nie je trvale udržateľný. Ale zase pár chlapov s krovinorezmi by to vyriešilo, len kto to zaplatí? Ten lopuch ma mrzí, myslel som si že češtinu zvládam lepšie,musím si dať pozor :-)
Slavomil Vinkler
26.5.2024 11:12 Reaguje na Vladimir MertanSlavomil Vinkler
26.5.2024 11:12 Reaguje na Vladimir MertanPavel Jeřábek
25.5.2024 14:45 Reaguje na smějící se bestieDoba, kdy se usušilo seno, a zemědělci ho vykoupili dávno skončila. A jsou oblasti, kde desítky kilometrů není zemědělec, který by posečenou trávu si vzal.
Pavel Jeřábek
25.5.2024 14:45 Reaguje na smějící se bestieDoba, kdy se usušilo seno, a zemědělci ho vykoupili dávno skončila. A jsou oblasti, kde desítky kilometrů není zemědělec, který by posečenou trávu si vzal.
Vladimir Mertan
25.5.2024 08:30Maculinea nausithous
Doba letu imág vrcholí v poslednej dekáde júla, oproti M. telius je vrchol oneskorený. Samičky kladú vajíčka do súkvetí Sanguisorba officinalis a po 4. instare sa húsenice spúšťajú na zem, kde môžu byť adoptované hlavne mravcami druhu Myrmica rubra (syn. laevinodis). Húsenice sú v mravenisku jednak kŕmené, ale žerú aj larvy a kukly hostiteľského druhu, ktorý
má spravidla početné kolónie a preto v jednom mravenisku môže zavŕšiť vývoj viacero húseníc. Doba vývoja húseníc môže byť 11 alebo 23 mesiacov, to znamená, že časť populácie má predĺžený vývoj a vylieta z mravenísk až o dva roky. Dospelce sajú nektár takmer výhradne na hostiteľskej rastline húseníc. Aj keď vajíčkakladú jednotlivo, stáva sa, že na to isté súkvetie
nakladú vajíčka viaceré samičky. V štádiu húseníc sa vyskytuje vnútrodruhová aj medzidruhová konkurencia s húsenicami druhu M.
teleius.
Maculinea teleius
Doba letu imág vrcholí v polovici júla. Druh je silne proterandrický – samce sa objavujú aj o niekoľko dní skôr. Imága sajú na Sanguisorba officinalis (krvavec lekársky), kde kladú aj vajíčka. Vyliahnuté húsenice sa živia súkvetím, po 4. instare sa spúštajú na zem a sú adoptované mravcami Myrmica rubra, menej M. scabrinodis. V mravenisku húsenice
požierajú larvy a kukly hostiteľských mravcov. Doba vývoja húseníc môže byť tak ako pri predchádzajúcom druhu 11, alebo 23 mesiacov. Časť populácie má teda predĺžený vývoj a vylieta z mravenísk až o dva roky, čo je
významným prispôsobením sa možným disturbanciam v jednom roku – napríklad
neprítomnosť kvetov Sanguisorba officinalis v dôsledku nevhodného termínu kosby
https://www.sopsr.sk/cinnost/programy/PZ_Maculinea.pdf
Marek Drápal
26.5.2024 12:31 Reaguje na Vladimir Mertandíky za odkaz na dokument. Nevím jak moc je to termínově přenositelné třeba do maličko vyšších poloh. Nemáte praktické zkušenosti s načasováním odvozeným od fenologických fází?