https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-nizkym-srazkam-a-vysokemu-tlaku-v-benatkach-vysycha-cast-kanalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli nízkým srážkám a vysokému tlaku v Benátkách vysychá část kanálů

23.3.2022 09:21 | BENÁTKY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Benátky v posledních týdnech zaznamenávají velmi nízkou úroveň hladiny moře, což vede k vysychání jejích známých kanálů. Mohou za to nízké srážky a vysoký tlak, který má vliv na nízký příliv, informoval deník Corriere della Sera. Nízká úroveň vody v kanálech sice může pomoci historickým budovám, ve městě ale způsobuje dopravní problémy. Velké sucho tuto zimu zaznamenal celý sever Itálie.
 

Nízká úroveň vody je patrná hlavně v případě menších kanálů uvnitř města, z nichž některé zcela vyschly. Nižší úroveň hladiny ale zaznamenávají i hlavní vodní tepny jako Canal Grande či kanál di Cannaregio. V důsledku toho benátský dopravní podnik musel změnit trasu některých svých plavebních linek.

"Dlouho trvající jasné počasí a vysoký tlak způsobují fenomén nízkého přílivu," uvedl Alvise Papa z úřadu, který monitoruje hladinu vody v Benátkách. Březen přitom bývá obvykle měsícem, kdy se město potýká s vysokou hladinou vody a záplavami. Nízká hladina podle Papy prospívá základům domů, které stojí u kanálů, protože mají možnost se mírně vysušit. Současně ale vytváří rozsáhlé problémy v dopravě.

Podle agentury pro životní prostředí Benátska v regionu nebyly od začátku roku zaznamenány "výrazné srážky". Nadměrně suchá ale byla zima na celém severu Itálie. Největší italská řeka Pád, který protíná sever Itálie, v mnoha bodech zaznamenala minulý týden nejnižší hodnoty od začátku 70. let minulého století. Velmi nízké hladiny vody vykazují také alpské nádrže a jezera kvůli malým sněhovým srážkám během zimy. Odborníci očekávají další pokles hladin, protože vodu začnou využívat zemědělci pro závlahu polí. Meteorologové současně neočekávají tak vydatné srážky, které by dokázaly nahradit srážkový deficit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist