https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-poklesu-hladiny-nechranicke-prehrady-hyne-invazivni-mlz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli poklesu hladiny Nechranické přehrady hyne invazivní mlž

31.8.2018 00:30 | CHOMUTOV (ČTK)
V souvislosti s poklesem hladiny na Nechranické přehradě masivně hyne invazivní druh mlže Slávička mnohotvárná. / Ilustrační foto
V souvislosti s poklesem hladiny na Nechranické přehradě masivně hyne invazivní druh mlže Slávička mnohotvárná. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V souvislosti s poklesem hladiny na Nechranické přehradě masivně hyne invazivní druh mlže Slávička mnohotvárná. Mlž působí vodohospodářům technické problémy a negativně ovlivňuje biotop, proto jeho úhyn vítají. Hladina přehrady poklesla v souvislosti s pracemi na hrázi. Větší úhyny ryb kvůli suchu v Povodí Ohře vodohospodáři nezaznamenali. Včera to řekl Martin Cidlinský, mluvčí povodí.
 

Slávička mnohotvárná vytváří podle vodohospodářů rozsáhlé kolonie. "Není předmětem ochrany a eliminace tohoto druhu je naopak žádoucí," uvedl Cidlinský.

K tomu se vztahuje nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů. I když tento negativní projev uhynulých mlžů zároveň ovlivňuje mínění rekreantů o vodohospodářské činnosti, povodí věří, že snížením populace těchto mlžů může pozitivně ovlivnit další vývoj nádrže a zároveň nepřímo plnit výše uvedené nařízení, uvedl mluvčí.

Povodí reguluje hladinu přehrady v souvislosti s rekonstrukcí bezpečnostního přelivu. Nechranická přehrada se nachází zhruba v polovině toku Ohře a je pátou největší v České republice.

Přes vytrvalé sucho Povodí Ohře nezaznamenalo na svém území žádné významné úhyny ryb. "Je to dáno i tím, že rybáři či ochránci přírody situaci sledují," uvedl Cidlinský. Třeba na Chebsku se podle něj uskutečnil záchranný transfer perlorodky, která je kriticky ohroženým druhem. Rybáři se navíc snaží provzdušňovat rybníky. Teď se navíc ochladilo, takže riziko úhyny ryb se snížilo, dodal mluvčí.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

1.9.2018 12:49
Vypustit Nechranickou přehradu, napájecí toky svést jinam, napustit příští rok. Úkol zničit slávičku mnohotvárnou, tohoto nebezpečného, všehoschopného diverzanta, bude tak splněn na 130% .
Odpovědět
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist