https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lachtani-vybaveni-kamerami-pomahaji-vedcum-mapovat-oceanske-dno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lachtani vybavení kamerami pomáhají vědcům mapovat oceánské dno

17.8.2024 02:00 | SYDNEY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podmořské louky plné chaluh nebo skaliska pokrytá korály - neobvyklé záběry z oceánského dna, které běžně sbírají roboti, tentokrát vědcům pomohla získat skupina lachtanů. S jednoduchým a méně nákladným způsobem mapování neprozkoumaných ekosystémů přišel vědecký tým pracující na jihoaustralském pobřeží. O jeho studii zveřejněné v odborném časopise Frontiers in Marine Science napsal list The New York Times.
 

"Netušíme, jak vypadá většina oceánského dna," řekl vedoucí autor studie Nathan Angelakis z univerzity v jihoaustralském Adelaide. Spolu s kolegy doufá, že výzkum s pomocí netradičních asistentů pomůže lépe porozumět tomu, jak ohrožení lachtani šedí - druh endemický pro australské pobřeží - využívají různé podmořské ekosystémy.

Angelakis a jeho tým se souhlasem úřadů na ochranu zvířat odchytili na souši osm lachtanů šedých, kterým podali lehké sedativum. Zatímco ploutvonožci klimbali, vědci jim na záda a na hlavu nalepili čtverečky z neoprenu velké asi jako platební karta. Na látku pak připevnili malé kamery a monitory rychlosti a polohy.

Lachtani několik dalších dní strávili ve vodě lovem. Když se potom vrátili zpátky na břeh za mláďaty, výzkumníci si zařízení vzali zpět. Neoprenové náplasti přirozeně odpadnou s tím, jak zvířata línají.

Na pořízených záběrech vědci viděli například první důkaz o tom, že matky lachtanů šedých svá mláďata učí, jak si shánět potravu. "Některé ty momenty jsou opravdu vzrušující," uvedl Angelakis.

Kromě poznatků o chování lachtanů poskytla videa vědcům vzácný pohled na dno oceánu v okolí Klokaního ostrova. Téměř 90 hodin záběrů pořízených lachtany zadali do počítačového modelu spolu s polohovými údaji a informacemi o životním prostředí. Model pak dokáže předpovědět, jaké ekosystémy se mohou pod hladinou skrývat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist