Lachtani vybavení kamerami pomáhají vědcům mapovat oceánské dno
"Netušíme, jak vypadá většina oceánského dna," řekl vedoucí autor studie Nathan Angelakis z univerzity v jihoaustralském Adelaide. Spolu s kolegy doufá, že výzkum s pomocí netradičních asistentů pomůže lépe porozumět tomu, jak ohrožení lachtani šedí - druh endemický pro australské pobřeží - využívají různé podmořské ekosystémy.
Angelakis a jeho tým se souhlasem úřadů na ochranu zvířat odchytili na souši osm lachtanů šedých, kterým podali lehké sedativum. Zatímco ploutvonožci klimbali, vědci jim na záda a na hlavu nalepili čtverečky z neoprenu velké asi jako platební karta. Na látku pak připevnili malé kamery a monitory rychlosti a polohy.
Lachtani několik dalších dní strávili ve vodě lovem. Když se potom vrátili zpátky na břeh za mláďaty, výzkumníci si zařízení vzali zpět. Neoprenové náplasti přirozeně odpadnou s tím, jak zvířata línají.
Na pořízených záběrech vědci viděli například první důkaz o tom, že matky lachtanů šedých svá mláďata učí, jak si shánět potravu. "Některé ty momenty jsou opravdu vzrušující," uvedl Angelakis.
Přečtěte si také |
Jak vypadá stáří divoce žijících zvířat? Laně volí izolaci, makaci užší kontakt s příbuznýmiKromě poznatků o chování lachtanů poskytla videa vědcům vzácný pohled na dno oceánu v okolí Klokaního ostrova. Téměř 90 hodin záběrů pořízených lachtany zadali do počítačového modelu spolu s polohovými údaji a informacemi o životním prostředí. Model pak dokáže předpovědět, jaké ekosystémy se mohou pod hladinou skrývat.
reklama