https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/laguna-na-jihu-spanelska-dostane-pravni-subjektivitu-je-to-poprve-v-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Laguna na jihu Španělska dostane právní subjektivitu, je to poprvé v Evropě

24.9.2022 01:55 | MADRID (ČTK)
Laguna Mar Menor, což znamená "menší moře", díky zákonu schválenému španělským parlamentem získá vlastní práva; vznikne zároveň systém opatrovníků, kteří se budou moci obrátit až na soud, aby zaručili vymáhání práv laguny.
Laguna Mar Menor, což znamená "menší moře", díky zákonu schválenému španělským parlamentem získá vlastní práva; vznikne zároveň systém opatrovníků, kteří se budou moci obrátit až na soud, aby zaručili vymáhání práv laguny.
Laguna Mar Menor na jihu Španělska dostane právní subjektivitu podobnou té, kterou mají osoby či firmy. Schválil to podle místních médií španělský Senát. Krok, který je prvním svého druhu v Evropě, má zvýšit ochranu tohoto ekosystému, který čelí závažným ekologickým problémům a znečištění.
 

Laguna Mar Menor, což znamená "menší moře", díky zákonu schválenému španělským parlamentem získá vlastní práva; vznikne zároveň systém opatrovníků, kteří se budou moci obrátit až na soud, aby zaručili vymáhání práv laguny. Předkladatelé zákona a ekologové si od nové normy slibují přísnější ochranu ekosystému. Návrh vytvořila filozofka práva Teresa Vicenteová a parlament se jím zabýval díky podpisům více než půl milionu lidí. Proti zákonu vystoupili v Senátu jen představitelé krajně pravicové strany Vox, podle kterých se jedná o "radikální a ideologický" návrh.

Stav laguny již delší dobu vzbuzuje obavy ochránců přírody i místních obyvatel. V loňském roce Mar Menor zaznamenalo masivní úhyn ryb a velké znečistění svých slaných vod. Vláda v Madridu i mnoho expertů se domnívají, že za to může intenzivní zemědělství a kontaminace vod hnojivy. V bezprostředním okolí laguny již sice platí některá omezení, podle kritiků je však místní úřady nevymáhají důsledně.

Španělský příklad je zatím v Evropě jedinečný, další podobné iniciativy jsou však ve Francii v případě řeky Loiry či v Nizozemsku v případě Severního moře, napsal deník El País. Podle experta na lidská práva Jérémiho Gilberta se různé iniciativy v Evropě snaží o to, aby přírodní celky měly podobná práva jako lidé či společnosti. Obdobnou úpravu přijal již v roce 2008 Ekvádor. Podle Gilberta se jedná o snahy, jak lépe chránit přírodu a jak ukázat, že zásadní nejsou jen zájmy lidí. "Myslím, že stále hledáme vhodný model, jak to udělat," řekl o různých iniciativách, které se vydávají tímto směrem v Evropě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

24.9.2022 08:48
Jedná se o potvrzení toho, že se do rozhodovacích pozic dostává stále víc lidí, upřednostňujících "celoplanetární blaho" před zájmy člověka. Důsledky jejich jednání pociťujeme stále silněji i u nás - stačí se podívat na faktury za energie.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist