Le Figaro: Vědci neprokázali, že za těžké vrozené vady u chlapečků ve Francii mohou pesticidy
Koncem roku 2001 oznámil profesor Charles Sultan, dětský endokrinolog na klinice v Montpellieru, že pozoruje zvýšený počet případů malformací genitálního systému u malých chlapečků (11 případů v jediném roce), které musel operovat. Zaznamenal, že se tyto případy objevily u dětí narozených v rodinách zemědělců nebo lidí potenciálně vystavených chemickým produktům.
V posledních dvaceti letech jsou jisté druhy pesticidů, insekticidů, ale i fungicidů podezřívány z toho, že způsobují četné endokrinní poruchy, problémy s reprodukcí a malformaci samčího genitálního systému u divokých zvířat.
Institut pro zdravotnictví provedl studii trvající čtyři roky, od roku 1998 až do roku 2001, aby se pokusil tento problém objasnit. Vyžadovalo to prověřit každý případ malformace a prošetřit případnou expozici toxickým látkám. Také se mělo zjistit, zda tu není nějaká souvislost mezi dávkou pesticidů, která byla použita v roce 2000 v Camarque na potření hrozícího rozšíření Západonilského viru.
V rámci této studie došel Institut k závěru, že výskyt malformací urogenitálního systému u chlapečků mladších 7 let v regionu Languedoc-Roussillon se blíží národnímu průměru. Bývalá ministryně životního prostředí, Corinne Lepageová, však k tomuto výsledku vyslovila vážné pochybnosti a dodala: "Nic nebrání tomu, aby výsledky, ke kterým došel profesor Sultan, byly potvrzeny severoamerickými studiemi."
Podle článku Catherine Petitnicolasové v Le Figaro ze dne 22. 10. 2004
reklama