https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ledni-medved-tom-ze-zoo-praha-ktery-odjel-do-kazachstanu-uhynul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lední medvěd Tom ze Zoo Praha, který odjel do Kazachstánu, uhynul

24.5.2024 00:54 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Lední medvěd Tom z pražské zoologické zahrady, který letos na jaře odjel na doporučení koordinátora evropského chovného programu do zoo v Almaty v Kazachstánu, nečekaně uhynul. Novinářům to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Důvodem byla podle zoo v Almaty intoxikace organismu v důsledku dlouhodobého onemocnění, podle Bobka Tom však z pražské zoo odjížděl bez jakýchkoliv příznaků. Zoo Praha to chce řešit s Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA).
 

"Dnes jsme z Almaty dostali zprávu, že Tom 4. května zemřel. Tom odsud odlétal 28. března a ten transport proběhl bez větších problémů, od nás Tom odcházel v pořádku, bez sebemenších klinických příznaků čehokoliv," řekl dnes Bobek.

Ze zoo v Almaty podle Bobka pražská zahrada obdržela zprávu o ledním samci naposledy 15. dubna s tím, že je v pořádku. Almaty Zoo však uvedla, že pitva prokázala, že příčinou smrti byla intoxikace organismu v důsledku chronického hnilobného zánětu čelních a nosních dutin s úplným ucpáním nosních průduchů s obsahem hlenu a nekrotickou hmotou, což vedlo k otoku mozku. "Jedná se o dlouhodobé onemocnění. Medvěd přijel již nemocný z vaší zoo," napsala Almaty Zoo.

"Pro nás je šokující, že Almaty Zoo nám tuhle zprávu 18 dnů tajila, a budeme chtít vyšetřování té věci na úrovni Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, protože na jejich doporučení tam Tom odešel," řekl Bobek. Smyslem převezení ledního samce Toma do Kazachstánu bylo podle Bobka to, že v tamější zoo jsou lepší podmínky a lepší výběh. "Navíc tam měl dostat šanci na rozmnožování," sdělil Bobek.

Loni v září museli veterináři z pražské zoo kvůli nevyléčitelnému onkologickému onemocnění utratit samici Bertu, do letošního jara tak zůstal Tom jediným ledním medvědem v trojské zoo. Minulý týden do výběhu v trojské zahradě dorazili lední medvědí bratři Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady.

Ti se nyní seznamují s novým výběhem, zatím jsou před skly expozice zábrany, aby návštěvníci nechodili příliš blízko. Podle Bobka je to mimo jiné proto, aby si medvědi zvykali postupně, například na návštěvníky se psy, ale také proto, že medvědí samci se baví tím, že vyhazují plastové hračky mimo výběh mezi návštěvníky. Zoo na lidi apeluje, aby jim předměty neházela nazpět, protože to berou jako motivaci toto chování opakovat.

Lední medvěd Tom se narodil se v listopadu 2007 v brněnské zoo a do Prahy dorazil před téměř 15 lety. Ve výběhu žil se samicí Borou a její dcerou Bertou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist