https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-pozary-matou-migrujici-capy-kteri-tak-pri-preletu-recka-hynou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní požáry matou migrující čápy, kteří tak při přeletu Řecka hynou

10.8.2021 11:26 | ATÉNY (ČTK)
Obětí lesních požárů v Řecku se stávají také migrující čápi, kteří přes řecké ostrovy každoročně přelétávají na africká zimoviště. Plameny čápy zřejmě dezorientují, a ptáci pak zabloudí, zraní se nebo hynou, domnívají se vědci.
 

Čápi každý rok přelétávají nad oblastí Attiky kolem Atén a míří na mys Sunion, který leží zhruba 70 kilometrů jihovýchodně od řecké metropole. Tady čekají na příznivý vítr, aby jim pomohl přeletět Středozemní moře do Afriky.

"Bohužel tudy přelétali v době požáru," řekla předsedkyně Helénského svazu péče o volně žijící zvířata (ANIMA) Maria Ganotiová. Svaz pomáhá při zotavení zraněným zvířatům. Za poslední tři dny se čápi našli na místech, kde v minulosti vůbec nebyli - včetně obytných budov aténských čtvrtí, upozornila agentura Reuters.

V městském prostředí, které je pro ně neznámé, byla část čápů zmatená a značný počet jich uhynul po nárazu do vedení a sloupů elektrického napětí. "Tohle je poprvé, co máme v Aténách tolik uhynulých čápů," řekla Ganotiová. "Lidé je sbírají na trávnících kolem domů."

Středisko ANIMA nyní poskytuje péči celé řadě čápů, kteří budou vypuštěni do přírody, jakmile budou dost silní. Ale tito ptáci představují jen malou část zvířat, jak domestikovaných, tak volně žijících, které zasáhly požáry ničící tisíce hektarů lesa.

"Některá z těch zvířat nevyhnutelně uhynou," dodala Ganotiová. "Například želvy. Pokud se nadýchaly příliš velkého množství kouře a utrpěly vnitřní popáleniny, nejsou schopny se krmit, a uhynou. S tím nemůžeme nic udělat."


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist