https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesnici-z-cr-a-rakouska-budou-moci-sdilet-informace-o-aktualni-situaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci z ČR a Rakouska budou moci sdílet informace o aktuální situaci

17.9.2022 00:47 | BRNO (ČTK)
Čeští a rakouští lesníci si budou sdílet informace o aktuální situaci na obou stranách hranice. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně a dalších expertních pracovišť pro ně chystají manuál, jak se chovat v rizikových situacích, jako je například kůrovcová kalamita. Univerzita o tom informovala na svém webu.
 

Vlastníci lesů v manuálu ještě letos najdou přehled aktuálních a potenciálních rizik v dotčených regionech i doporučení preventivních opatření. "Malí vlastníci jednoduše nejsou odborníci a nemají finance na specialisty. Často ani nevědí, na jaké dotace mají nárok, kde hledat informace o současných a potenciálních rizicích a na koho se obrátit s dotazem ohledně možných doporučení a řešení," uvedl Radek Pokorný z Lesnické a dřevařské fakulty univerzity.

Jedinečnost manuálu podle něj spočívá v jeho stručné ucelenosti a zprostředkování všech potřebných informačních zdrojů na jednom místě. Nabízí také možnost srovnání praxe a legislativy na obou stranách hranice.

Manuál je podle Pokorného vytvořený tak, aby příliš nezahlcoval obecnými informacemi, ale naopak poskytl jasné informace a doporučení podle stanoviště, dřeviny, nejpravděpodobnějšího ohrožení, velikosti majetku, a to jak z pohledu prevence, akutních kroků a opatření, tak následné obnovy. A to včetně finančního a ekonomického hlediska jednotlivých opatření. "Manuál má uživateli ušetřit čas a snáze se zorientovat v dané problematice, odpovědět na jeho otázky a poskytnout doporučení pro konkrétní typ lesa či rizika," doplnil Pokorný.

Vědci chystají i web, na kterém budou vlastníci lesa s odborníky sdílet informace o aktuálních a potenciálních hrozbách. Zveřejní také síť demonstračních a provozních ploch pro přeměnu lesů, které bude možné v případě zájmu navštívit a konzultovat informace s místním revírníkem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist