Lesníci z ČR a Rakouska budou moci sdílet informace o aktuální situaci
Vlastníci lesů v manuálu ještě letos najdou přehled aktuálních a potenciálních rizik v dotčených regionech i doporučení preventivních opatření. "Malí vlastníci jednoduše nejsou odborníci a nemají finance na specialisty. Často ani nevědí, na jaké dotace mají nárok, kde hledat informace o současných a potenciálních rizicích a na koho se obrátit s dotazem ohledně možných doporučení a řešení," uvedl Radek Pokorný z Lesnické a dřevařské fakulty univerzity.
Jedinečnost manuálu podle něj spočívá v jeho stručné ucelenosti a zprostředkování všech potřebných informačních zdrojů na jednom místě. Nabízí také možnost srovnání praxe a legislativy na obou stranách hranice.
Manuál je podle Pokorného vytvořený tak, aby příliš nezahlcoval obecnými informacemi, ale naopak poskytl jasné informace a doporučení podle stanoviště, dřeviny, nejpravděpodobnějšího ohrožení, velikosti majetku, a to jak z pohledu prevence, akutních kroků a opatření, tak následné obnovy. A to včetně finančního a ekonomického hlediska jednotlivých opatření. "Manuál má uživateli ušetřit čas a snáze se zorientovat v dané problematice, odpovědět na jeho otázky a poskytnout doporučení pro konkrétní typ lesa či rizika," doplnil Pokorný.
Vědci chystají i web, na kterém budou vlastníci lesa s odborníky sdílet informace o aktuálních a potenciálních hrozbách. Zveřejní také síť demonstračních a provozních ploch pro přeměnu lesů, které bude možné v případě zájmu navštívit a konzultovat informace s místním revírníkem.
reklama